utorak, 06.08.2019, 09:12 -> 11:18
Izvor: RTS
Autor: Sunčica Maksimović
Slučaj porodilje koja poslodavcu plaća za doprinose, poverenica podnosi tužbu
Prošle nedelje pisali smo o Snežani Pešović iz Beograda, koja je od poslodavca primala platu od 26.000 dinara, a njemu uplaćivala 30.000 dinara mesečno. Nakon priče emitovane na RTS-u, stižu prve dobre vesti.
Službenici poverenice za zaštitu ravnopravnosti su posle emitovanja priče o Snežani Pešović posetili ovu majku devetomesečne bebe i dobili saglasnost da je zastupaju pred sudom.
Poverenik je, naime, Višem sudu u Beogradu podneo stratešku tužbu za zaštitu od diskriminacije.
"Tužbom je pored utvrđivanja diskriminacije i traženja da se otklone posledice diskriminatorskog postupanja traženo od suda da donese privremenu meru u cilju hitne zabrane diskriminacije i sprečavanja posledica ovakvog postupanja prema zaposlenoj zbog trudnoće i porodiljskog odsustva", navodi se u saopštenju poverenika.
Ako uspeju da dobiju tužbu, to će biti veoma važno jer može da posluži kao model za rešavanje sličnih slučajeva.
U službi poverenika saznali smo da su slučajevi diskriminacije trudnica i porodilja vrlo česti, ali da se nikada do sada nije dogodio ovakav slučaj.
"Država ima mehanizme za sprečavanje ovakvog ponašanja zbog čega verujem da će ovaj primer ohrabriti žene da se obrate našoj instituciji i zatraže zaštitu", zaključila je poverenica u saopštenju.
Snežana je od poslodavca primala platu 26.000 dinara, a njemu uplaćivala 30.000 dinara mesečno. Iako mu je novac uplaćen, poslodavac nikada Snežani nije uplatio doprinose.
Snežana prima nešto više od 10.000 naknade za porodilje i gotovo da nema od čega da živi.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 8
Pošalji komentarPromeni zakon
Takve treba poslati u zatvor a država da trudnicama obezbedi bar 50000 mesecno da se podigne natalitet.
Napredna Srbija
To je to.
Mora jednom
Jednom mora neko za primer da bude kaznjen maksimalnom kaznom, za primer svima ostalima, a ovako izvuci ce se sa nekom mizernom kaznom, i kakvu poruku daje ostalim poslodavcima, da cine isto kao i on.
Zanimljivo.
"Država ima mehanizme..."
Ok - gde su?
Zakon
Ovaj slučaj nema veze sa prekršajnom prijavom...
Ovde je u pitanju krivični postupak bez obzira ko je vlasnik preduzeća u ovom slučaju ima više elemenata krivičnog postupka sa zaprećenom kaznom do 10 godina zatvora.
Nažalost ovakvih slučajeva je mnogo ali bez medijskog predstavljanja sve ostane u fiokama suda bez kazni, tako da nesavesni poslodavci nastavljaju sa još grubljim kršenjem zakona koji je samo slovo na papiru a primenjuje se samo u slučajevima kad je okrivljena strana običan čovek radnik,nikad protiv krupnog kapitala,funkcionera,političara za njih zakon ne važi.
Tačno
Ime prezime ,firma. Ko koga čuva,a jadna raja sirotinja.
Borba za svoja prava
Problem je dublji. Ovakvih slučajeva ima na pretek ali trudnice ne izlaze u javnost i to je jedina posebnost ovog slučaja. Treba ohrabriti žene da se bore za svoja prava (uz pomoć raznih organizacija) i tada će se situacija postepeno poboljšati. Polagati nadu u savest poslodavaca (čast izuzecima), sindikate ili pomoć države je uzaludno.
čemu prikrivanje?
Zašto ne napišete ime i prezime poslodavca koji se na takav način ophodi ne samo prema radniku nego prema dva ljudska bića, gde je naziv firme ??