Zemljoradničke zadruge, način da se očuva selo

U Srbiji je formirana i petstota nova zemljoradnička zadruga pomognuta bespovratnim sredstvima Vlade Srbije. U Ražanjskom kraju u zadrugama vide šansu za obnovu stočnog fonda i nabavku prekopotrebne mehanizacije.

Zemljoradnička zadruga Bukovik iz ražanjskog sela Lipovac sa 10 miliona dinara bespovratnih sredstava nabavila je 30 steonih junica simentalske rase, sistem za mužu i rashladni uređaj.

"Pre 20-ak dana krenulo je prvo teljenje, za sada ima osam ženskih i tri muška teleta, krenuli smo i sa isporukom mleka. Uposlili smo radnu snagu dodatno, poslujemo sa 250 kooperanata, imamo deset udruženih poljoprivrednih proizvođača", rekla je Ružica Đukić Janković, direktorka Opšte zemljoradničke zadruge "Bukovik".

I ražanjskoj zadruzi "Zapis" stigla je mehanizacija kupljena bespovratnim sredstvima od blizu šest miliona dinara silažni kombajn, traktor i traktorska prikolica.

"Imamo 30-ak hektaraa ugovorenih, a svakodnevno se javljaju i novi poljooprivredni proizvođači, zadrugari. Prve efekte od ovoga očekujemo u drugoj polovini avgusta", istakla je Olivera Đurđević, direktorka Opšte zemljoradničke zadruge "Zapis 2012" iz Ražnja.

Ministar Milan Krkobabić rekao je da je zadovoljan razvojem zadruga u Srbiji, da je njihova dobit u prošloj godini uvećana za blizu 400 odsto i da je upravo udruživanje domaćina način da se očuva selo.

"Nameravamo da ovaj deo Srbije ovih okruga na jugu Srbije pomognemo maksimalno. Ovo je pravi način da se objedini domaćini, da stvramo zadruge, da ih učinimo robnim proizvođačima. Interesantan podatak ovde prosečno gazdinstvo nema ni četiri hektara zemlje, a parcele su sitne", naveo je Milan Krkobabić, ministar za regionalni razvoj.

Ministar kaže da se mora biti uporan u nastojanju da se slobodna državna zemlja ustupi mladim poljoprivrednicima na korišćenje, da ih koriste kako zahteva struka uz primenom savremenih mera. Predlaže i rešenje za probleme sa niskim otkupnim cenama.

"Lično se zalažem za formiranje garantnog fonda iz koga će se davati poljoprivrednicima deo ukoliko tržišna cena bude ispod njihove proizvođačke ili one koja im omogućava da normalno funkcionišu", dodao je Krkobabić.

U Ražnju u zadrugama vide šansu za obnovu stočnog fonda koji je brojao blizu 4.000 grla krupne stoke, dok ih je sada manje od 1.000.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом