Iskustva Srbije – model za zemlje u kojima borave migranti

Tokom prošle godine, migrantima u Srbiji pruženo je oko 100.000 raznih zdravstvenih usluga. Zbog svega što smo u poslednjih nekoliko godina uradili, naša zemlja je pohvaljena u međunarodnim okvirima, a preporučeno je i da naša iskustva budu korišćena kao model za druge zemlje u kojima borave migranti.

U Srbiji u ovom trenutku nema mnogo migranata, ali ih je od početka migranstke krize kroz našu zemlju prošlo i boravilo na hiljade i hiljade.

"Migranti su ljudi kao i mi, većinom putuju daleko, prelaze hiljade kilometara. Ispostavljeni su različitim rizicima, najpre od infektivnih bolesti, povreda, a naravno izloženi su i strašno velikom stresu. Sve to se može odraziti na zdravlje. To da migranti donose neke egzotične bolesti u evropske zemlje, to je zapravo mit", kaže dr Marjan Ivanuša, direktor Kancelarije SZO u Srbiji.

Na početku migrantske krize, registrovane su epidemije šuge i vašljivosti, dok prema podacima Batuta, najčešće obolevaju od respiratornih bolesti i gastroenteroloških problema. Posebna pažnja posvećena je vakcinaciji i imunizaciji, posebno od onih zaraznih bolesti koje nisu iskorenjene u zemljama iz kojih dolaze.

"Uspeli smo da vakcinišemo više od 1.300 dece. Postignuti su potupni obuhvati vakcinacijom, pre svega protiv difterije, pertusisa, dečje paralize i posebno bih istakla vakcinaciju protv malih boginja koja je u ovom periodu bila posebno značajna. Sva deca koja su se zatekla u tranzitno-prihvatnim centrima i u centrima za azil su u potpunosti vakcinisana, i aktivnost se kontinuirano nastavlja. Nije bilo odbijanja", navela je dr Verica Jovanović, direktorka Instituta Batut.

Zbog svega što je naš zdravstveni sistem uradio u zdravstvenom zbrinjavanju migranata stigle su pohvale iz Evropske unije, Ujedinjenih nacija, Svetske zdravstvene organizacije. 

"Moram da kažem da je naš zdravstveni sistem, evo sada imamo i povratne informacije, uspeo da odgovori na sve izazove koji su se dešavali pred nama u procesu zbrinjavanja migranata", rekla je dr Vesna Knjeginjić iz Ministarstva zdravlja i navela da je u odgovoru na izazove učestvovala mreža zdravstvenih ustanova.

"Kad god da se radi nešto, to je interakcija između lokalnih stručnjaka, srpskih stručnjaka koji su odradili svoj posao najbolje što su mogli, novih znanja koje su doneli stručnjaci SZO. Dakle, i mi smo nešto naučili kao SZO od toga, i ta znanja naši stručnjaci mogu da koriste i u drugim zemljama koje se suočavaju isto tako sa problemom migranata i izbeglica", rekao je Marjan Ivanuša.

Oko 20.000 migranata prošlo je prošle godine kroz naše prihvatne centre. Većina želi da nastavi svoj put dalje ka nekoj od zemalja Zapadne Evrope.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 28. март 2025.
13° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса