Beograd prestonica nauke

Medicinski fakultet u Beogradu domaćin je mladim istraživačima Evrope. Skup se održava u okviru Projekta za istraživanje ljudskog mozga - najvećeg naučnog projekta Evropske zajednice za koji je izdvojeno milijardu evra.

Na osam projekata sarađuje 131 naučna institucija. U Beogradu stotinu mladih prisustvuje predavanjima vrhunskih naučnika koji se bave istraživanjima mozga.

"Mi pravimo projekat "ljudski mozak" i kao internet platformu, infrastrukturu za naučnike širom sveta kako bi istraživanje bilo što efikasnije i delotvornije", kaže prof. Katrin Amunts iz Nemačke.

"Moje predavanje posvećeno je razvoju nove digitalne infrastrukture - što znači da sve što radimo ide direktno u kompjutere, ubacijemo podatke, analizimo ih različitim sredstvima, dajemo modele mozga, simulacije i rezultate simulacija", kaže prof. Jan Bjali iz Norveške.

"Predstavnik sam studenata što znači da pokušavam da napravim vezu između svih studentskih zajednica i profesora, istraživača unutar tog projekta", kaže Gabrijel sa Univerziteta u Gentu.

Mladi istraživači se uče kako da im vrhunska nauka postane dostupna, kako da uspešno slede načela naučne etike, kako da se uključe u rad na projektima.

"Ja sam se tokom studija interesovala za neuronauke tako da će mi svakako značiti ova prilika da se upoznam sa celom platformom Hjuman brein projekta i time šta oni nude", rekla je Isidora Banjac, student Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

"Od izuzetnog je značaja iz razloga što ćemo uspeti, nadam se, da naše mlade i talentovane neuronaučnike pošaljemo na usavršavanje u Nemačku u okviru ovog projekta, koji je kao što sigurno znate, najfinansiraniji projekat Evropske unije u oblasti neuronauka danas", kaže prof. Tatjana Pekmezović, prodekan Medicinskog fakulteta UB.

Neuronauke su brend Medicinskog fakulteta, kažu profesori. Zato na doktorskim studijama postoji nekoliko smerova vezanih za neuronauke.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње