петак, 05.07.2019, 08:15 -> 08:25
Извор: РТС
Аутор: Јелена Терзић
Podstrek majkama da doje, podrška porodice ključna
Trećini žena tokom trudnoće nedostaju važni hranljivi sastojci u ishrani, što utiče i na njeno i na zdravlje deteta koje nosi. Više od dve trećine dece, u najranijem uzrastu, ne hrani se namirnicama koje su najbolje za njihovo zdravlje.
Alarmantni podaci čuli su se na međunarodnoj radionici Svetske zdravstvene organizacije i Unicefa u Beogradu. Čuli su se i cilj i načini da se do 2030. iskoreni neadekvatna uhranjenost dece u Evropi. Cilj je i da majke doje decu što duže, uz uvođenje zdrave i raznovrsne čvrste hrane.
Suočavamo se sa tihom krizom ogromnog talasa gojaznosti dece mlađe od pet godina, što je zaista alarmantno. Od 2000-te, tokom 17 godina, gojaznost se povećala stoprocentno kod najmlađe dece i to je signal onima koji odlučuju da gojaznost postaje veliki faktor rizika u Evropi.
Majka bi trebalo da počne da doji dete odmah po rođenju i da ga hrani jedino svojim mlekom do šestog meseca. Nažalost, naš region je po dojenju na začelju. Posle šest meseci, u ishranu deteta uvodi se čvrsta hrana i to je drugi važan korak koji osigurava da dete dobija hranjive, raznovrsne namirnice, a ne hranu u kojoj ima šećera, soli i masti.
"Odluka majke da doje trebalo bi da se formira tokom trudnoće. Porodica je ključna za odluku majke da nastavi da doji, ali i Vlada i zdravstveni sistem, zakonski sistem koji bi trebalo da majkama koje rade omogući da nastave da doje. Sa druge strane, suočavamo se sa agresivnim marketingom mlečnih formula. Broj dece koja ih konzumiraju je izuzetno visok u Evropi, što ukazuje da je tržište ogromno. Majke bi trebalo da budu mudre i svesne da ništa ne može da zameni prirodno majčino mleko - za njihove bebe kao i za sva druga bića", poručuje Amir Jarpavar iz Unicef-a.
Najbolji način da se majke osnaže da doje je uz adekvatno savetovanje, podrška supruga i drugih članova porodice koji mogu da igraju ključnu ulogu u kreiranju okruženja u kome majke mogu nesmetano da doje bebe.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар