Finansiranje softvera za otkrivanje plagijata ujedinilo univerzitete

Konferencija univerziteta Srbije uputila je dopis Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kojim je zamolila to ministarstvo da posreduje u nabavci softvera za proveru originalnosti doktorata kako bi se pobezbedila njegova niža cena. U Srbiji godišnje na proveru stigne oko 1.200 do 1.300 teza.

Zakonom o visokom obrazovanju svi univerziteti su u obavezi da provere originalnost rukopisa doktorskih disertacija. Ali, nije definisan način kako obezbediti novac za nabavku softvera.

Do sada su se fakulteti i univerzitet snalazili na različite načine kroz projektno finanisranje ili kroz sopstvena sredstva ne bi li ga nabavili. Sada žele da zajednički istupaju u čemu očekuju pomoć ministarstva.

"Mi smatramo imajući značaj kvaliteta doktorskih disertacija na nacionalnom nivou da bi bilo jako dobro kada bi nam Ministartsvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pomoglo da zajeničkim snagama obavimo na nacionalnom nivou javnu nabavku tog softvera koji bi omogućio niže cene za sve članice KONUS-a pri nabavljanju tog programa", rekla je prof. Ivanka Popović, predsednica Konferencije univerziteta Srbije.

Program za otkrivanje plagijata na univerzitetu Singidunum se koristi od 2012. godine.

"Plaća se godišnja licenca. Ne plaća se softver, nego licenca za korišćenje tog softvera. Izuzetno je korisno. Svaki doktorat kod nas sigurno, a tako bi trebalo da bude i na drugim univerzitetima mora da prođe test na plagijarizam i to radimo i za master radove, radimo i za odabrane diplomske radove kada profesor, mentor posumnja da nešto nije u redu, i za sve druge publikacije koje izdajemo, odnosno pokušavamo da u svom radu budemo potpuno transparentni", istakao je prof. Mladen Veinović, potpredsednik KONUS-a.

A godišnje stigne na proveru od 1.200 do 1.300 teza.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом