Kad komšija odluči da ulica ne postoji

Velebitska ulica u Kaluđerici ima kuće, ljude koji u njima žive, ima i deo infrastrukture, ali u stvari ne postoji. I to ne od juče, već gotovo deceniju i po.

Kao i drugi u Kaluđerici, i stanari Velebitske ulice kupili su placeve, sagradili kuće i koristili postojeće puteve dok su komšijski odnosi bili dobri. A onda se pokazalo da je deo parcele koji su koristili kao ulicu upisan kao vlasništvo jednog od komšija.

Opština Grocka je zid kojim je on svojevremeno ogradio parcelu i zatvorio ulicu, srušila, ali zbog automobila koji je potom parkiran, samo pešaci mogu da prođu.

Špiro Komnenović kaže da ogrev moraju da prenose kroz tuđe dvorište, a najteže je njegovom komšiji koji ne može da prođe u kolicima.

Navodi da kada su kupovali placeve i gradili kuće, niko nije pravio problem. "Dolazili su kamioni, nije kuća pala s Marsa. Niko se tada nije bunio", rekao je Komnenović.

Kako bi se rešio problem, učinjen je najvažniji korak – ulica je barem u planovima formirana.

"Opština je preduzela da planom predvidi da Velebitska ulica bude kao javna ulica, a samim tim da bude sprovedena kroz katastar, da se formira kao građevinska parcela, što je učinjeno. Od 9. jula biće pravosnažna odluka i sledi eksproprijacija ulice", kaže Nadica Aleksić iz gradske opštine Grocka.

Koliko dugo će stanari Velebitske biti bez ulice zavisi od toga da li će se vlasnik parcele od koje deo treba da bude eksproprisan žaliti na rešenje.

Ukoliko to učini, odlučivaće drugostepena komisija katastra na čija rešenja se u praksi čeka mesecima.

Ako drugostepna komisija katastra potvrdi rešenje o formiranju ulice, vlasnik parcele može da pokrene upravni spor.

Tek po okončanju tog spora može početi postupak eksproprijacije.

U slučaju da drugostepena komisija poništi rešenje i vrati postupak na početak, to će dodatno odložiti foirmiranje ulice.

I u slučaju da se vlasnik parcele ne žali na rešenje, ako ne bude zadovoljan ponuđenim iznosom, takođe može pokrenuti spor oko naknade, koji takođe može da potraje.

Nažalost, ovo je samo jedan u nizu slučajeva koji se javljaju kao posledica haotične gradnje i toga što se zemlja kupovala uz ugovore koji često nisu overavani u sudu.

Formalno gledano, oni koji su gradili na taj način sami su krivi za probleme koje imaju, ali, s druge strane, i država je žmurila na takvu praksu i uredno naplaćuje porez na tu imovinu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом