понедељак, 24.06.2019, 12:00 -> 13:40
Извор: РТС
Аутор: Драган Милутиновић
Automobil posle poplave – popravka skupa i duga
U ovim kišnim danima stradalo je od hidroudara na desetine vozila. Stepen oštećenja zavisi od iskustva vozača, kažu stručnjaci. Najgore su prošli oni koji misle da će se zaletanjem u vodu i prolaskom vodne prepreke sve okončati.
Mnogi su se ugasili u prolazu. Umesto da ne pokušavaju da upale automobil, verglanjem su vodu ubacili u mnoge motorne sklopove koji sada idu na remont.
Kada se automobil ugasi, najbolje je ostaviti ga i ne pokušavati pokretanje dok ga šlep-služba ne odveze u ovlašćeni servis.
Primer je automobil koji je bio u vodi od jednog metra na propustu kod Careve ćuprije. Njegova havarija nije samo na motoru.
"Prvo je na udaru komanda erbega, komanda servo-volana, pošto se nalazi na konzoli, gde je najniža tačka, to je otprilike 30 centimetara kada se poplavi vozilo. A na udaru je alternator i klima-kompresor", kaže Milan Nešić iz "Evrosumara".
Hidrošok kod vozila je veoma kompleksna stvar, mada u servisima kažu da imaju već iskustva iz Obenovca. Najbitnije je da se automobil što pre doveze kod majstora.
Bitno je da se čistom vodom ispere sve što je došlo u dodir sa bujicom, da se isperu sedišta, tapacirunzi, da se automobil u potpunosti rasklopi i sastavi ponovo. Popravka je duga i skupa.
"Zavisi od tipa vozila, ako se svi ti delovi menjaju u principu od 1.500 do 1.700 evra u dinarskoj protivvrednosti. Vremenski, sa pranjem i sušenjem, dezinfekcijama, nabavkom i zamenom delova – minimum do mesec dana", navodi Nešić.
Što se tiče osiguranja, samo kasko priznaje štetu u poplavi. Ukoliko nemate kasko, ostaje da se sami snađete.
Međutim, naša preporuka je da veoma detaljno pristupite sanaciji vozila. To što ono posle poplave pali i vozi može da bude mač sa dve oštrice, jer voda u menjaču, motoru ili kompjuteru može tek posle nekog vremena da napravi probleme.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар