petak, 21.06.2019, 22:46 -> 22:52
Izvor: Tanjug
Šta piše u izveštaju Stejt Departmenta o verskim slobodama u Srbiji
U godišnjem izveštaju američkog Stejt departmenta o verskim slobodama u svetu, koji je danas predstavio državni sekretar Majk Pompeo, u delu posvećenom Srbiji navodi se da Ustav zemlje garantuje slobodu veroispovesti, kao i pravo na promenu religije.
Navedeno je i da Ustav Srbije garantuje jednakost svim verskim grupama, i zabranjuje podsticanje na versku mržnju.
U martu je Vlada Srbije imenovala predsedavajućeg komisije nadležne za primenu zakona o imovini iz doba Holokausta koja nema naslednika, što je omogućilo početak njenog rada, navodi se u izveštaju.
Dodaje se i da je tokom godine Vlada Srbije vratila verskim zajednicama 1.151,4 hektara zemlje i 1.618 kvadratnih metara stambenog i službenog prostora oduzetog od 1945.
U izveštaju se navodi i da su neke verske grupe i nevladine organizacije kritikovale Vladu zbog davanja posebnih privilegija za sedam verskih grupacija koje su označene kao "tradicionalne", ne precizirajući o kojima je reč, i ukazuje se na teškoće prilikom procesa registrovanja nekih verskih zajednica bez čega one ne mogu da ostvare imovinska prava, poreske olakšice i legalni status.
Više manjih ili netradicionalnih verskih zajednica prijavile su diskriminaciju svojih članova, ne navodeći konkretne primere, konstatuje se u izveštaju.
Zvaničnici američke ambasade pozvali su Vladu Srbije da nastavi primenu restitucije jevrejske i imovine iz doba Holokausta, a ambasador SAD se sastao sa šefom Agencije za restituciju dajući podršku njenom radu, navodi se u izveštaju.
Ističe se i da se predstavnici Ambasade kontinuirano sastaju sa predstavnicima brojnih i različitih verskih zajednica kako bi razgovarali o verskim slobodama i toleranciji, njihovoj međusobnoj interakciji, kao i saradnji sa Vladom.
U maju je Ambasada SAD bila domaćin sastanka koji je okupio predstavnike dve različite islamske zajednice koje se retko sreću kako bi ih ohrabrila da sarađuju i prevaziđu razlike.
U delu posvećenom Kosovu, koji je dat odvojeno, u izveštaju se navodi da su predstavnici Srpske pravoslavne crkve ukazali da kosovske institucije krše njihova imovinska prava, uključujući odbijanje da sprovedu odluke suda u korist SPC i nastavljajući gradnju u Specijalno zaštićenim zonama.
Vlasti u opštini Dečani,uključujući gradonačelnika, nastavljaju da odbijaju sprovođenje odluke Ustvnog suda iz 2016. o dodeli 24 sporna hektara manastira Visoki Dečani Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Istovremeno, ta opština je uz podršku Prištine počela i izgradnju puta kroz Zaštićenu zonu oko manastira kršeći propise o zabrani izgradnje u takvim zonama, navodi se u izveštaju Stejt departmenta.
Dodaje se i da je zabeleženo više napada na pravoslavne vernike Srbe, kao i da je nekoliko puta sprečeno bogosluženje u Đakovici i Istoku, dok su u oktobru kosovski Albanci kamenovali dva autobusa sa vernicima Srbima u blizini Istoka.
Kosovska policija je uhapsila pet Albanaca zbog tog incidenta, ali su oni kasnije pušteni bez objašnjenja, zaključuje se u izveštaju.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 2
Pošalji komentar