sreda, 19.06.2019, 19:30 -> 19:58
Izvor: RTS
Autor: Ružica Vranjković
Podrška Francuske Srbiji u borbi sa klimatskim promenama
Borba sa klimatskim promenama zahteva da se uključi država, civilni sektor i pre svih stanovništvo, a za to je ključno osvajanje obnovljivih izvora energije. To je i glavni zadatak projekta "Karavan za klimu" koji su Fracuska ambasada i Institut pokrenuli kao podršku Srbiji u tom poslu.
Srbija ima ogroman potecijal obnovljive energije. A sve vidljivije klimatske promene zahtevaju i brže i veće korišćenje tih resursa kako bi zaštitili životnu sredinu. Iz Francuske stiže podrška.
Ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondoloni ističe da svi treba da krenu u osvajanje obnovljivih izvora energije. "Ova akcija je stalna, mora da traje 24 sata kako bi se smanjila koncentracija ugljen-dioksida", dodaje Mondoloni.
Navodi da je plan da se već tokom predstojeće posete francuskog predsednika Srbiji, potpiše sporazum o korišćenju geotermalnih izvora između energetske kompanije iz Strazbura i AP Vojvodine.
Poslednji izveštaji pokazuju da će Evropska unija do 2020. uspeti da obezbedi 20 odsto energije iz obnovljivih izvora. I Srbija napreduje – sve je više energije iz vetra i biomase.
Sakelaris Hurdas iz Delegacija Evropske unije u Srbiji podseća da je Brisel propisao novu Direktivu o obnovljivoj energiji – bar 32 odsto energije iz obnovljivih izvora do 2030. godine.
Rešenje problema zahteva inovacije koje će zameniti prljave tehnologije. Ali i uključivanje privatnog sektora koji će ulagati u zelenu ekonomiju, što će podstaći rast bruto društvenog proizvoda.
Žarko Petrović iz Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) kaže da je to veoma važno podvući iz dva razloga – cene obnovljivih izvora energije padaju u svetu i ulaganje u obnovljive izvore energije doprinosi otvaranju novih radnih mesta.
A prostora za investiranje u toj oblasti ima u celoj Srbiji. Podaci UNDP pokazuju da je čak 111 naših inovatora predložilo ideje za smanjenje efekata staklene bašte tamo gde je najneophodnije – a to su lokalne sredine.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar