Brnabić: Radimo kako umovi poput Tesle ne bi odlazili

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić istakla je večeras u Londonu da Srbija može da postane jedan od pobednika Četvrte industrijske revolucije ako se pripremi za izazove i razume prilike koje se otvaraju, investira u reforme i pre svega stvori povoljno okruženje.

Ana Brnabić je u Londonu rekla da je u skupštini na početku mandata predstavila digitalizaciju i obrazovanje kao dva prioriteta svoje vlade, što je kod mnogih izazvalo čuđenje.

"Nema mnogo generacija koje mogu reći da su živele u doba industrijske revolucije. Mi smo prednjačili u Drugoj industrijskoj revoluciji sa Nikolom Teslom, ali, nažalost, on je radio za SAD. Imamo velike umove, ali često propuštamo prilike da im pružimo adekvatno okruženje da se razvijaju. On je radio za SAD, jer očigledno nije imao okruženje u Srbiji povoljno za realizaciju njegovog punog potencijala", rekla je premijerka u izlaganju na London biznis skulu na temu "Pobeđivanje u Četvrtoj industrijskoj revoluciji".

Brnabićeva je istakla da je njena vlada radila na pravljenju povoljnog okruženja kako bi umovi poput Nikole Tesle ostali u zemlji, kako bi dobili šansu da Srbiju prepoznaju kao pobednika u toj revoluciji.

Prema njenim rečima, mnogi se plaše da će Četvrta industrijska revolucija zatvoriti mnoga radna mesta zbog automatizacije, a i nejasno je šta će se dogoditi sa institucijama.

Takođe je ukazala da je jedan od izazova u obrazovanju da se školuju mladi za nove poslove za koje još ne znamo kakvi će biti.

"Ja sam optimista i vidim da postoje neki izazovi, ali vidim da Četvrta industrijska revolucija nudi mnogo više šansi, posebno za zemlje kao što je Srbija", istakla je premijerka.

Dva ključna izazova

Ana Brnabić je rekla da postoje dva ključna izazova na koja moramo dati odgovore, a da je prvi obrazovanje, odnosno kakav obrazovni sistem uspostaviti za budućnost.

Ukazala je i da je u njeno vreme obrazovni sistem mlade učio za jednu profesiju i jednu karijeru, što ne odgovara današnjici.

Drugi ključni izazov je kako promeniti institucije, jer će se kompletni procesi promeniti.

"Ako odgovorimo adekvatno na ova dva izazova možemo postati jedan od pobednika Četvrte industrijske revolucije, bez obzira na veličinu zemlje, ekonomije ili gde se nalazimo danas", podvukla je premijerka.

Značaj digitalizacije

Premijerka Brnabić je rekla i da su njeni prioriteti u ekspozeu koji je predstavila u parlamentu naišli na čuđenje, jer se u Srbiji o ekonomiji razmišljalo na tradicionalan način, da privredu podstiče proizvodnja.

"Dve godine kasnije stvari su se promenile i ljudi shvataju zašto je važna digitalizacija. Naš IT sektor i kreativna industrija najbrže su rastući sektor u srpskoj ekonomiji. Brže raste od poljoprirede, rudarstva, ili energetike. Tako je rast u ovom sektoru 2016. bio na 21,6 odsto, godinu dana kasnije 26 odsto, a prošle godine rast je dostigao 29 odsto. Svake godine taj sektor snažno raste i to će biti nešto što će podsticati našu ekonomiju u budućnosti", rekla je premijerka.

Brnabićeva je rekla i da u poljoprivredi proizvodimo sirovine i da tu nema dodatne vrednosti.

Podvukla je da je veoma bitno da Srbija pravi svoju intelektualnu svojinu i da zbog toga moramo da ulažemo više u kreativnu industriju.

"Podsticanje ulaganja u stvaranje intelektualne svojine je važno da bi sproveli transformaciju od ekonomije radno intenzivnih investicija do ekonomije zasnovane na intelektualnoj svojini", naglasila je Brnabićeva.

Investicije u kreativnu industriju

Vlada je nakon smanjenja nezaposlenosti počela da razmišlja o investicijama u kreativnu industriju.

Ukazala je da je od januara Srbija jedna od najkonkurentniji zemalja po pitanju poreza za kompanije koje investiraju u kreativnu industriju.

"Kada registrujete IP adresu u Srbiji sve što je vezano za tu proizvodnju oporezuje se sa svega tri odsto", istakla je Brnabićeva.

Ponovila je da se obrazovni sistem mora menjati u cilju suočavanja sa izazovima budućnosti, te da je važno da deca uče kako da razmišljaju, a ne kako treba da misle, kao što je do sada bio slučaj – a to znači da moraju da uče kako logično da razmišljaju.

Ukazala je da je Srbija naviknuta na promene, na nepredvidivost, i da nam je to prednost u Četvrtoj revoluciji.

"Ne plašimo se promena i to treba da iskoristimo kao našu prednost", zakljuČila je premijerka.

Pozdravljajući premijerku Elias Papaioanu, direktor "Viler instituta za biznis i razvoj" pri Londonskoj biznis školi, rekao je da je Ana Brnabić bila ključna snaga u podsticanju reformi i da Srbija predstavlja zemlju od koje se može dosta naučiti.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње