среда, 05.06.2019, 19:34 -> 00:44
Извор: РТС
Аутор: Ратко Бечки и Немања Јаковљевић
Voda se povlači, nadležni procenjuju štetu
U oblastima koje su prethodnih dana pogodile poplave i dalje je vanredno. Proradila su klizišta, prekinuti putevi, oštećeni mostovi. Sada se radi na ispumpavanju vode,čišćenju terena i proceni štete. Nadležni najavljuju da će ljudi pogođeni poplavama biti obeštećeni.
U Kraljevu je kasno popodne i tokom večeri ponovo padala kiša. Ipak, voda se tokom celog dana povlačila sa poplavljenog područja. U sedam sela u okolini trenutno ima problema oko snabdevanja pijaćom vodom.
Štab za vanredne situacije je u toku dana rasporedio auto-cisterne i mobilne rezervoare. Popravljeni su i kvarovi na niskonaponskoj mreži i od danas je snabdevanje električnom energijom na području koje je bilo zahvaćeno poplavama, normalizovano.
U Grdici i Adranima gde je većina od 450 poplavljenih kuća i privrednih objekata, na sve strane ekipe Sektora za vanredne situacije i Vodovoda pumpama izbacuju vodu iz dvorišta i fabričkih krugova.
Stanovništvu su u pomoć pritekle i ekipe ostalih Javnih komunalnih preduzeća. Život se polako normalizuje. Očekuje se da će na teren izaći i komisije za procenu štete.
Saniranje i procena štete
U Kniću se voda povlači. Još ne rade škole i vrtići, a meštani se vodom snabdevaju iz cisterni. Čiste se atarski putevi, ali je deset domaćinstava u selu Čestin i dalje odsečeno.
"Ostali smo bez puta, bez vode, ne možemo da siđemo kolima do Gruže", kaže Vladan Jovanović iz sela Čestin.
I u Kraljevu je situacija bolja, mada ima još domaćinstava pod vodom.
"Sve je mulj i tako. Sve je dole, šta ja znam šteta kolika je, sve dole što smo imali, sve je propalo", objašnjava Svetlana Komatović iz Šeovca kod Kraljeva.
"Sva drva su odneta, u kući je haos. Sve ispreturano, isprevrtano", navodi Slobodan Đurić iz Grdice kod Kraljeva.
Poplavljena kraljevačka preduzeća ne rade, a izvoznici su odložili dogovrene isporuke inostranim kupcima. Ko se osigurao, nada se odšteti. Dok čekaju da se voda povuče i čiste pogone, ugrubo računaju koliko im je poplava odnela.
"Pošto smo 2014. godine isto bili poplavljeni, tada smo imali oko 600.000 evra štetu. Ovo je sad, da ne kažem duplo, ali i više nego duplo veća steta", tvrdi vlasnik Preduzeća "Radijator Inženjering" iz Kraljeva Radojica Janjić.
"Poplavila je mašine, uništila sve. Mislim da je tu negde oko 100.000 evra štete sigurno", kaže vlasnik preduzeća "Elnos" iz Kraljeva Selimir Đalović.
Šteta će se tek zbrajati i u Koceljevi.
"Rečica Lukinac nam je poplavila industrijsku zonu, odnosno, dve fabrike. Tako da i tamo imamo problema. Međutim i to se sanira", tvrdi predsednik Skupštine opštine Koceljeva Veroljub Matić.
Poplavljena područja obišli su predstavnici Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.
"Ne sumnjam da će nadležne komisije koje bude ofrmio i Grad i resorno ministarstvo u okviru vlade Republike Srbije maksimalno sagledati posledice. Vlada Republike Srbije će naći model kako i na koji način da se pomogne državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Bojan Stević.
Tek pošto Vlada donese Uredbu o proglašenju elementarne nepogode, građani će moći da prijave štetu. Od tada će na teren izlaziti i komisije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар