Komarci, dosadne komšije bez kojih se ne može

Ekipe Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju svakodnevno prate brojnost komaraca i rade na njihovom suzbijanju. Branislav Pešić iz tog Zavoda je gostujući u Hronici RTS-a rekao da je brojnost komaraca na približno istom nivou kao i prethodnih godina, i da rečni komarci, koji se sada javljaju, nisu prenosioci bolesti. Zato, kaže, građani ne bi trebalo da brinu.

Branislav Pešić kaže da ekipe Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju kontinuirano sprovode monitoring komaraca, da bi na osnovu rezultata tog monitoringa mogli da predlože dalje mere.

Sa praćenjem brojnosti komaraca krenulo se, kaže, od aprila meseca, kada su se prvi put i pojavili, a nakon toga su kontinuirano sprovođene sve preventivne mere kako ne bi došlo do povećanja njihovog broja.

Ekipe su na terenu, ali kiša onemogućava rad, istakao je Pešić.

"Kada pada kiša ne može da se vrši akcija suzbijanja. Ekipe zatim čekaju da kiša stane i smiri se vetar. Ono što bi se desilo da su bili idealni vremenski uslovi, efikasnost sprovedenih tretmana bi bila mnogo veća nego sada", objasnio je Pešić.

Prema njegovim rečima, zato su i uvedeni jutarnji termini suzbijanja komaraca.

"Što se tiče brojnosti ona je na približno istom nivou kao i svake godine. Jedina je stvar što su se komarci u većem broju pojavili tek sada, početkom juna. Prethodnih godina sezona je kretala polako, od aprila i lagano im je rastao broj u prirodi", dodao je Pešić.

Rečni komarci - dosade koje ne prenose bolesti 

Pešić je naveo da ono što se sada dešava je da je zbog velikih padavina došlo do pojave rečnih komaraca, čija je karakteristika da preferiraju da napadaju čoveka i da ubadaju tokom dana.

"Prvi nalet koji se javio biće saniran do kraja nedelje, a već sledeće nedelje uslovi za njihov rast i razmnožavanje biće nepovoljniji, a nama će biti lakše da radimo", naveo je Pešić.

Beograd predstavlja vulnerabilno područje jer, kaže, leži na dve reke.

"U Beogradu ima 13 velikih jezera, preko tri hiljade kilometara drenažno-melioracionalnih kanala, i to su sve neke stvari odakle komarci izlaze", istakao je Pešić.

Leva obala Dunava je, kaže, neuređena, postoji ogromna površina plavnog područja. Voda je tu pristuna tokm celog leta i odatle izlazi najveći broj komaraca.

Jedna larva komarca prečisti litar vode 

Komarci, naglašava, imaju svoju ulogu u ekosistemu.

"Nisu oni došli kod nas, nego ljudi kod njih. Kada bismo uništili sve komarce, to bi se sigurno jako odrazilo na čitavo čovečanstvo jer komarci učestvuju u lancu ishrane, jedna larva komarca prečisti jedan litar vode. Oni su važni u celom ekosistemu, da ga održavaju u balansu u kakvom se nalazi", kazao je Pešić.

Bitno je reći, objašnjava, da što se ove sezone tiče i rečnih komaraca, oni ne prenose bolesti i da nema razloga za zabrinutost građana.

"Komarac iz roda kuleks, koji je prenosilac virusa Zapadnog Nila se javlja krajem jula i početkom avgusta. Zavod svakodnevno sakuplja komarce sa terena i istog dana radi analizu prisustva virusa i ukoliko otkrijemo zaraženog komarca iste večeri naše ekipe izlaze na teren i rade akcije suzbijanja", dodao je Pešić.

Prema njegovim rečima, preporuke EU su da se ne rade tretmani komaraca iz aviona.

"Na taj način se jako velika količina biocidnih proizvoda rasporšuje na velikim površinama. Druga stvar - privredna avijacija ne može da dobije dozvolu da leti iznad naseljenog mesta. Mi možemo komarce da suzbijamo samo na delovima koji nisu nastanjeni.

Akcije suzbijanja sa zemlje su jeftinije i bezbednije po građane, zaključio je Pešić.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 24. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом