Pančevačke ade, divlja oaza između najvećih zagađivača

Danas je dan Dunava. Rečna ostrva koja se nalaze na ušću Tamiša u Dunav kod Pančeva, po odluci Skupštine grada, dobila su status zaštićenog prirodnog dobra. Ekološki, najveći problem predstavljaju veliki brodovi koji tu plove i industrijska zona u blizini.

Pančevačke ade postale su zaštićeno prirodno dobro na površini od 1.300 hektara. Tu se nalazi veliki broj biljnih i životinjskih vrsta, među kojima su autohtone bela i crna topola, hrast lužnjak i poljski jasen, a ima i ptica močvarica, patki, galebova i nekih ugroženih vrsta.

Ornitolog Daliborka Stanković navodi da je tu registrovano 144 vrsta ptica, i ističe da se tu gnezde orao belorepan i patka njorka. "Osim toga, ovo je dobro hranidbeno područje za crnu rodu, koja je takođe retka", napominje Stankovićeva.

Ova rečna ostrva su divlja i neuređena, obilaze ih najčešće šumari, a jedini objekti koji postoje su vikendice u naselju Bela stena.

Pančevačke ade posećuju zaljubljenici u netaknutu prirodu, najčešće lovci i ribolovci, ali i kupači kojima ne smetaju neuređene plaže.

Goran Vučetić iz Šumskog gazdinstva "Banat" kaže da je to i lovno područje. "Od vrsta koje se ovde love su divlja svinja, srna i zec,", navodi Vučetić.

Ade će imati drugi i treći stepen zaštite, a Šumsko gazdinstvo "Banat" tek treba da donese upravljačka akta o tome.

Zbog novog statusa posetioci će ubuduće morati da traže dozvolu i plate obilazak. Ekološki, najveći problem predstavljaju veliki brodovi koji plove tuda i industrijska zona u blizini.

Marius Olđa iz Šumskog gazdinstva "Banat" ukazuje da se Pančevačke ade nalaze između najvećih zagađivača voda - Beograda, koji ne prečišćava kanalizacione i otpadne vode nego ih direktno uliva u Dunav, i sa druge strane, najvećeg petrohemijskog kompleksa koji se nalazi na levoj obali".

Jedna od novih mera sigurno će biti zabrana izgradnje bilo kakvih novih objekata i vikendica.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом