Vasilije Ostroški — iscelitelj o čijim moćima pišu i naučnici

Srpska pravoslavna crkva veliča Svetog Vasilja Ostroškog. Njegovo uvažavanje datira pre 350 godina, kada ga je narod za života, proglasio svetiteljem. Pod Ostrogom, u Crnoj Gori, gde počivaju mošti svetitelja, 12. maja u litiji bude i do 100 hiljada ljudi, bez obzira na veru i naciju. Mnogi hramovi u Srbiji posvećeni su tom svetitelju.

Jedno od najposećenijih pravoslavnih svetilišta jeste Manastir Ostrog, nadomak Bilopavličke ravnice.

Veruje se da mošti nekadašnjeg tvrdoškog kaluđera, koji je bio veliki misionar, isceljuju bolesne i oplemenjuju ljude. U Beogradu dve svetinje su posvećene Vasiliju Ostroškom.

"Počeo je da se gradi 1996. a osveštan je 2001. godine isključivo od priloga vernika. Arhitekta je Mihajlo Mitrović, koji je projektovao crkvu, a radove na živopisu izveo je Dragan Marunić", rekao je sveštenik Hrama Svetog Vasilija Ostroškog na Bežaniji Predrag Timotijević.

O čudotvornoj moći Vasilija Ostroškog pisali su ne samo književnici, već i diplomate iz raznih zemalja, ali i naučnici. Ističući da su ljudi koji pohode svetilište podno Ostroga, mada različite nacionalnosti i vere, ipak sjedinjeni u verovanju da su čuda Svetog Vasilija moguća.

"Ovde imamo i jednu veliku njegovu relikviju, a to je kivot u kome je on ležao kada su ga 1996. nosili po njegovoj rodnoj Hercegovini i Popovom Polju. To je zaista bila velika radost za nas sve ovde koji se Bogu molimo da dobijemo tako veliku relikviju. Postoji u njemu i odežda koju smo mi šili i koja je zapravo dar našeg naroda", izjavio je Timotijević.

I na Kosovu i Metohiji podignute su svetinje posvećene tom svetitelju. Ponos žitelja Leposavića jeste Hram Svetog Vasilija Ostroškog u čijoj je porti spomenik 44. nasledniku Svetog Save, Njegovoj svetosti Pavlu.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом