Pogled iz fotelje na događaje od pre dve hiljade godina

Susret digitalizacije i humanistike otvara prostor za zaštitu kulturnog nasleđa, autorskih prava i distribuciju znanja. Koji je način najbolji, pokušali su da odgovore profesori i istraživači okupljeni na konferenciji pod nazivom "Digitalna humanistika i slovensko kulturno nasleđe".

Pozitivan doprinos novih tehnologija ogleda se i u tome što sada istraživači, na primer, ne moraju tako često da putuju, jer im je dobar deo materijala dostupan zahaljujući digitalizaciji. Dobar primer za to je, kažu filolozi, Projekat digitalizacije kulturnog nasleđa na putu svile.

"U tzv. Virtuelnom muzeju kultura na putu svile svako od nas može sedeći u svojoj udobnoj fotelji ovde u Beogradu da pogleda sve što se desilo pre dve hiljade godina, što su umetnici transponovali kao svoju viziju sveta i života, da uživa u lepotama tako dobro očuvanih predmeta i da ih vidi izbliza, onoliko blizu koliko ne bi mogao čak ni na godišnjim izložbama", kaže prof. Ljiljana Marković, dekan Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Zajednički projekti spojili su naše i slovenačke naučnike.

"To je bio projekat koji je povezao književnice i digitalnu humanistiku. Mislim da ćemo ubuduće sarađivati u posebnoj komisiji za elektronske medije", kaže prof. Katja Mihurko Poniž sa Univerziteta u Novoj Gorici.

Filološki fakultet je osnovao digitalnu biblioteku i arhiv. Digitalizovana je i rukopisna građa Ive Andrića koja se čuva u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.

"Drugi veliki pomak je digitalizacija rukopisa Ivana V. Lalića i rukopisa Aleksandra Vuča koji su vlasništvo Filološkog fakulteta. Mi smo započeli i digitalizaciju biblioteka Pavla Popovića koja predstavlja posebnu kulturnu dragocenost", kaže prof. Aleksandra Vraneš, predsednica Organizacionog odbora konferencije.

Digitalizacijom je omogućeno učenje na daljinu i građa sačuvana od propadanja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом