Sačuvajmo prirodu Srbije za generacije koje dolaze

Aleksandra Došlić iz Ministarstva zaštite životne sredine je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a navela da se danas suočavamo sa trajnim problemima uništavanja prirode. Navodi da često imamo primere u zaštićenim područjima kada kompanije i pojedinci grade skijališta, mini-hidroelektrani turističke objekte i trajno uništavaju ekosisteme i resurse koji su potrebni stanovništvu.

Aleksandra Došlić je, gostujući u Jutarnjem programu, ukazala da će se buduće generacije suočiti sa velikim problemom, nepostajanja prirodnih bogatstva. 

"Mislim da naša javnost uopšte nije svesna problema koje će generacije i generacije posle nas imati, neće imati vode, prirodnih bogatstava. Dovoljna je jedna mini-hidroelektrana da uništi biodiverzitet jer nakon toga nema nikakvog biljnog i životinjskog sveta", objašnjava Došlićeva.

Navodi da često imamo primere u zaštićenim područjima kada kompanije i pojedinci grade skijališta, mini-hidroelektrane i turističke objekte i trajno uništavaju ekosisteme i resurse koji su potrebni stanovništvu.

Dodaje da često razgovaraju sa investitorima kako bi im ukazali da neki njihovi projekti narušavaju – Nacionalne parkove, zaštićene rezervate, biodiverzitet, ali, kako kaže, oni ostaju pri tvrdnji da njihovi projekti ne utiču negativno na prirodu i biodiverzitet.

Ističe da se pod zaštićenim područjem nalazi nepunih osam odsto teritorije Republike Srbije i pita se zašto su ta područja toliko atraktivna za investitore.

Slobodan Simić, predsednik Asocijacije nacionalnih parkova Srbije i direktor Specijalnog rezervata prirode Zasavica, navodi da ne bi želeo da Zasavica dobije status nacionalnog parka.

"Ne zato što su nacionalni parkovi ogromne površine, a rezervati prirode su manje površine sa izrazitim biodiverzitetom. Mi na malom području imamo neverovatan biodiverzitet i to treba sačuvati u tom obliku", objašnjava Simić.

Dodaje da su nacionalni parkovi i zaštićeni rezervati blago koje treba promovisati širom sveta.

"Naš cilj je da nas poseti što više ljudi da to vidi jer je Srbija prelepa zemlja sa velikim prirodnim bogatstvom", zaključio je Simić.

Zaštita prirode u Srbiji ima dugu tradiciju. Prvi pisani trag o tome se nalazi u Dušanovom zakoniku iz 14. veka, gde se zabranjuje prekomerna seča šuma u tadašnjem Srpskom carstvu. Danas, Srbija ima pet nacionalnih parkova, odnosno celina koje su zaštićena područja od izuzetnog prirodnog i kulturno-istorijskog značaja.

Nacionalni parkovi su jedan od najviših oblika zaštite životne sredine. Svojim vrednostima danas nacionalni parkovi nadilaze granice Srbije i uključeni su u Evropsku federaciju nacionalnih parkova – Evropark. Zvanično Srbija ima pet nacionalnih parkova: Fruška gora, Đerdap, Tara, Kopaonik i Šar-planina. 

Broj komentara 1

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 29. mart 2025.
11° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom