Dečani – svetinja koja povezuje narode i vekove

Hram Visoki Dečani mnogi nazivaju istorijskim srcem srpske kulture. To je prvi spomenik na Kosovu i Metohiji koji je nominacijom Srbije upisan u Uneskov registar baštine. Slikarstvo Vaznesenjskog hrama sa preko hiljadu kompozicija slovi za ilustrovanu Bibliju. Zato su Dečani i najposećeniji spomenik srpske prošlosti.

Svetinja udno Prokletija, podignuta u vreme procvata srednjovekvne Srbije sa svojom romaničkom arhitekturom i vizantijsko-srpskim freskama, povezivala je vekovima narode i kulture. Mnogobrojne očuvane freske zadivljuju lepotom.

"To je jedinstven spoj u srednjovekovnoj Srbiji između 12. i 14. veka od Studenice do Dečana tih stilova hrišćanskog Istoka i Zapada", istakao je jeromonah Petar, sabrat manastira Visoki Dečani.

Dečani su jedan od dvadeset aktivnih hramova Eparhije raško-prizrenske.

Bratstvo koje se ubraja u najobrazovanije u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, svesrdno pomaže Srbima koji žele da se vrate, kao i onima koji žive nadomak manastira.

"Živim sa suprugom i ćerkom u Goraždevcu. Bratstvo manastira nam stvarno izlazi u susret, zapošljava dosta omladine kao i nas koji smo oženjeni, na taj način nam pomaže da opstanemo i ostanemo ovde", ispričao je Aleksandar Dašić, meštanin Goraždevca.

U susret najveselijem prazniku Vaskrsu u manastiru se oslikava jedna od trpezarija, po ugledu na slikare koje je angažovao car Dušan.

"Fresko-tehnika na svežem malteru sa bojama koje su koristili u ono vreme i sa lapisom, poludragi kamen koji je nabavljen iz Avganistana", kazao je Miloš Janićijević, fresko-slikar.

U dane posta na bogosluženja i poklonjenje svetom kralju Stefanu Dečanskom, dolaze ne samo verujući.

"Mnoga isceljenja su se desila pored njegovih moštiju. Dolaze i to ne samo pravoslavci, dolaze muslimani i Albanci i rimokatolici", tvrdi jeromonah Petar.

Raseljeni Srbi i oni iz enklava, ali i brojni pripadnici međunarodnih snaga, podeliće radost praznika sa bratstvom Manastira Visoki Dečani. Jedini je spomenik srpske prošlosti u Metohiji i na Kosovu koji obezbeđuju pripadnici KFOR-a.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом