Zvučnim talasom do žedne biljke

U okviru projekta "Antares" sa radom je počeo Biosens akcelerator, projekat za podsticaj IT biznisa u sektoru poljoprovrede i hrane. Osmišljen je na Institutu Biosens u Novom Sadu. Cilj je unapređenje i digitalizacija poljoprivrede. Domaći IT sektor će moći da računa na 16,5 miliona evra koje je taj institut obezbedio iz fondova EU.

Bez navodnjavanja nema ni većih prinosa u poljoprivredi. Kako bi ratari tu agrotehničku meru koristili na pravi način, stručnjaci iz Instituta Biosens iz Novog Sada razvili su projekat kojim biljke dobijaju potrebnu količinu vode.

"Stvaramo materijale kakvi ne postoje u prirodi, koji će biti integrisani u cevi sistema za navodnjavanje i koji će omogućiti da uz slanje jednog zvučnog talasa kroz cev, mi kontrolišemo svaku pojedinačnu biljku i doziramo količinu vode", kaže dr Vesna Bengin, rukovodilac projekta.

Digitalnu platformu poljoprivrede, koja je besplatna i koju je razvio Institut Biosens, ima trenutno 10.000 korisnika u Srbiji. Prateći iskustva u IT tehnologijama mogu povećati prinose u proizvodnji.

Vladimir Crnojević, direktor Instituta Biosens kaže da to ide od oko jedan odsto do 30-40 odsto u zavisnosti koja je oblast proizvodnje.

"U svakom slučaju, ovo je neminovnost i neophodno je da što veći broj ljudi uključimo u te procese", kaže dr Crnojević.

Država najavljuje da će u izgradnju i opremu Instituta biti uloženo 100 miliona evra. U Fondu za nauku Srbije ove godine, kaže premijerka, ima 500 miliona dinara i uskoro će taj novac biti dostupan.

"Taj Fond za nauku će u junu raspisati prvi poziv za naučne projekte koji će biti finansirani na osnovu stvarno svojih konkurentnosti i naučne izvrsnosti i saradnje", rekla je premijerka Ana Brnabić.

U Institutu Biosens sada ima 90 zaposlenih, od čega 35 doktora nauka. U narednom periodu prioritet su projekti vezani za digitalizaciju i robotiku u poljoprivredi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом