Nasilje nad ženama sve brutalnije

Od početka godine dve žene su ubijene u porodičnom nasilju. To je u istom periodu manje žrtava nego lane, ali zabrinjava da su napadi sve brutalniji. To pokazuje i nedavni slučaj iz Novog Sada, gde je muškarac više sati maltretirao devojku i teško je povredio.

Slomljena rebra, nagnječenje grudnog koša i plućnog krila, probušene plućna maramica, krv u plućima, opekotine po licu i rukama, posekotine i ubodi na butinama - izveštaj je lekara o dvadeset dvogodišnjoj Novosađanki nakon što ju je pretukao dvadeset četvorogodišnji partner.

35621389
35621389 Pripremila Milica Pujkilović

"To je očigledno neka patologija, znate, mi žmurimo nad tim patologijama. Prvo porodica treba da uradi nešto za njega, bolje da ga leči", kaže Vesna Stanojević iz "Sigurne kuće".

Za dva i po meseca ove godine 530 žena javilo se za pomoć "Sigurnoj kući".

"Ranije su to bile žene koje su trpele nasilje 15 - 20 godina, međutim, mi sada u Sigurnoj kući imamo mlade žene sa malom decom, čak imamo i žene koje su se porodile u decembru. Ako ćutite o nasilju onda ćete ga trpeti ceo život", objašnjava Stanojevićeva.

Statistika obeshrabruje - svaka treća žena u Srbiji je prebijena ili je doživela neki od oblika nasilja. Više od 90 odsto ubijenih žena nije tražilo pomoć.

"Nasilje se ne smanjuje, a mene posebno zabrinjava što je sve veći broj mladih ljudi, sve brutalniji u tom nasilju", smatra Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Nije ni Zakon protiv nasilja u porodici jedini propis koji bi trebalo da spreči nasilje. Na snazi je dve godinu i od njega se mnogo očekivalo.

"Možemo stvoriti 1.000 zakona, možemo povećati i pojačati sve te kaznene odredbe, možemo napravaiti šta god se traži ali ako celo društvo ne shvati da je to društveni problem, da se on leči na neki način, da se sa njim borimo od malena", naglašava predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorna Mihajlović.

"Da vidimo u školskom sistemu šta je to šta hoćemo. Jednom nedeljno da govrimo, hoćemo ponedeljak da bude rezervisan svaki prvi čas, da pričamo kontinuirano o tome, da uključimo sve vei broj muškaraca", predlaže Poverenica za zaštitu ravnopravnosti. 

A u slučaju nasilja posledice ne trpi samo žrtva.

"Pitanje je kako će kasnije izgledati ta porodica kako će da odrasta to dete iz te porodice koje je gledalo to nasilje nad svojom majkom. Sve su to problemi koje na kraju tište celo društvo", kaže Mihajlovićeva.

Od države novi predlozi. Iz MUP-a inicijativa da se uvede takozvani institut "tri udarca", odnosno strože kažnjavanje povratnika. A iz Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost predlog da se uvede i registar naslinika.

Broj komentara 6

Pošalji komentar
(sreda, 12.jun.2019 00:33)
anonymous

Pitanje

Pa sto se ne razvedu?

(četvrtak, 21.mar.2019 10:51)
Pravi muškarac

Alo "muškarčine"!!!

Jedan šamar je isto što i hiljadu šamara!!!Jedna uvreda je definitivno poniženje!!!Da meni muškarac opali šamar!?....Uuuuu....uuuuu....Snašao bi ga cunami!Ali žene najčešće fizički ne mogu da uzvrate, a vi "gospodo Muškarci" to maksimalno zloupotrebljavate.Znate li vi da je u neka ne tako davna vremena, bila najveća sramota za muškarca da na bilo koji način reagira na ženski šamar.To su bili muškarci...muškarčine.Jedna se moja poznanica razvela samo zato što je njen muž bacio bračni jastuk na pod.Rekla je:"Na tom sam jastuku toliko snova podelila sa njim...".
Upravo je tolerisano i nekažnjeno siledžijsko ponašanje u porodici (u svom domu) razlog za siledžijsko ponašanje u društvu.Upražnjavanje kompleksa manje vrednosti nad članovima porodice, naročito nad ženama, koren je svih zala u društvu.

(četvrtak, 21.mar.2019 09:04)
In

Zlostavljanje

Dve trecine muskaraca u Srbiji dozivljava svakodnevmo psihicko maltretiranje od strane svojih zena u vidu zvocanja i gundjanja.

(četvrtak, 21.mar.2019 07:12)
Dragan

otkad

Otkad je donet zakon o "rodnoj ravnopravnosti" i zakon protiv "nasiqa u porodici" od tada se nasilje prema ženama i uvećalo i pšostalo brutalnije! Kakvi su to zakoni i kakvi su to stručnjaci kada izazivaju konra-efekat!? Ono što se nekada završavalo šamarom sada se završava brutalnim prebijanjima sa tgeškim posledicama ili čak ubistvom.

(četvrtak, 21.mar.2019 03:50)
Stefan

Poremecaj

Ovih godina prosek je bio 30 smrti zena zbog porodicnig nasilja. Tako da to u sustini nije visoko i spada u godisnji prosek vecini zemalja sveta.

Ono sto mene brine je sto se od ovoga pravi politika. Kako neko moze da izadje i kaze kako zlocini postaju sve gori na konto dva izlovana slucaja pocetkom godine?! Ponovicu 2.

Drugo, neko idalje misli da je nasilje unporodici kulturoloska stvar u srbiji sto pokazuje koliko strucnjaci (psiholozi i socijolozi) u srbiji znaju istoriju srbije i kulturu srbije do 1990 godine.

Trece, ako gledate trend da na svakih 10 godina u srbiji opadne standard i da je sve vise ljudi na donjoj granici siromastva videce da za taj isti procenat raste i broj prijava za zlostavljanje.kao i broj ubijenih zena bez prijavljivanja zlostavljanja pre toga.

Dakle zakljucak je nazovite stvari pravim imenom i prestanite da pravite feminizam od ozbiljne teme. I prekinite da se bavite ovim problemom kao izolovanok drustvenom.pojavom vec kao rezultatom.sve goreg, jeftinijeg i poremecenog drustva.

Hvala

(sreda, 20.mar.2019 20:52)
Tihi

Nasilje

Neradi se ovde samo o nasilju nad ženama situacija je još teža nasilje je zahvatilo celo društvo i ono se promoviše kao nešto što je uobičajeno pa možda čak i normalno.
Nažalost svakodnevno smo suočeni sa nasilničkom retorikom političara koja kasnije ima za posledicu i nasilje u porodici i ženama...
Televizija mora da promoviše ljude koji su sačuvali neke osnovne ljudske vrline.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
nedelja, 06. april 2025.
8° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom