Uprkos potencijalima Kuršumlijska banja tavori duže od decenije

Kuršumlijska Banja po prirodnim lepotama slovi za jednu od najbogatijih i najlepših u Srbiji, a njene lekovite vode, koristili su još stari Rimljani. Ne radi više od jedne decenije, kada je hotel "Žubor" sa oko 130 radnika zatvoren. Do sada je više puta najavljivano njeno oživljavanje, ali su pokušaji propali.

Iako je nedavno tender za prodaju Kuršumlijske Banje propao, malobrojni meštani ove topličke banje ne gube nadu u njeno pokretanje. Kažu da je banja žila kucavica celog ovog kraja i da su njene lekovite vode i očuvana priroda, potencijali sa kojima bi mogla uspešno da posluje.

"Tu sam napravio kuću, sa tom nadom da će banja da radi i tu da živim sa porodicom. Šteta je evo već dvanaest, trinaest i više godina ne radi", kaže meštanin Kuršumlijske Banje Dule Spasojević.

"Od ovoga ovde može da se živi. Otvaranjem 'Žubora' sigurno bi se živelo mnogo lepše i bolje,'' smatra Ljubiša Bradić.

U banji je nekada godišnje boravilo više od deset hiljada gostiju, koji su ovde lečili kostobolju, reumu i sterilitet. Desetak termomineralnih izvora temperature 65 stepeni otiče u reku Banjsku.

"Postoje domaći investitori koji su zainteresovani da preuzmu Kuršumlijsku Banju, koji su dokazano dobri u banjskom i zdravstvenom turizmu i mislimo da je to rešenje. Zakon o državnoj imovini, neka se taj zakon promeni", naglašava predsednik Udruženja banja Srbije Vladan Vešković.

"Osim toga što bi se uposlilo najmanje sto radnika neposredno bi se uposlilo puno ljudi tu što preko prodaje suvenira što preko prodaje domaćih proizvoda. Imamo intenzivne razgovore sa državom i Republičkom direkcijom za imovinu i fondom PIO", kaže predsednik Opštine Kuršumlija Radoljub Vidić.

Interesovanje za ovu banju već je pokazala kompanija "Planinka" u čijem sastavu uspešno posluju Prolom i Lukovska Banja koje su protekle godine sudeći po broju izdatih vaučera bile najposećenije banje Srbije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом