Tate na porodiljskom

Prema podacima Unicefa, u Beogradu je u prošloj godini 131 otac ostvario pravo na porodiljsko odsustvo i negu deteta, što je skoro 70 odsto više nego prethodne godine. Sličan trend beleži se i u susednoj Crnoj Gori, gde je 200 očeva koristilo roditeljsko odsustvo.

Prvi put na porodiljsko bolovanje otišao je pre šest godina. Sada i drugi. Aljoša Tanasković u dogovoru sa suprugom, koja je zbog posla prekinula plaćeno odsustvo, odlučio je da čuva malog Vuka.

"Dogovorio sam se sa ženom, ona je trebala da se vrati na posao zbog nekih obaveza. Jedino što sam mogao da uradim jeste da preuzmem brigu o detetu, nije da nisam želeo, daleko od toga, ovo je jedno od najlepših iskustava koje neko može da ima. Starije generacije su uglavnom zbunjene i imaju neko razmišljanje - a šta će ti to? Pa majka treba da se brine o detetu. Mislim da nije tako, da detetu treba i jedan i drugi roditelj", kaže Aljoša Tanasković, tata na porodiljskom bolovanju.

U Srbiji Aljoša je jedan od retkih, ali nije jedini. Porodiljsko iskustvo kod nas doživi tek četiri  odsto očeva, pokazuju istraživanja. Procene su da samo 300 tata godišnje koristi mogućnost odsustva zbog nege deteta.

"Tate na porodiljskom su dobre za sve. Prvo za decu zato što grade blizak i posvećen odnos sa očevima od prvog dana, za očeve zato što grade isti takav odnos sa svojom decom i za mame koje imaju partnera koji shvata kako je to biti sa detetom po čitav dan i čija karijera će, čini mi se mnogo manje trpeti ako se roditelj, ako se roditeljstvo podeli na njih dvoje", kaže Jovana Ružičić, "Centar za mame". 

Prava, procedura i papirologija su gotovo isti, bilo da odsustvo uzima majka ili otac. Jedina razlika je to što isključivo majka koristi porodiljsko u prva tri meseca od kada se rodi beba.

"Otac može da iskoristi porodiljsko samo u slučajevima kada dođe do smrti majke, majka ili nije u stanju, nije sposobna da brine o detetu ili je na izdržavanju zatvorske kazne. Dakle korišćenje prava na naknadu radi nege deteta i posebne nege deteta može da se ostvari nakon prva tri meseca", kaže  Suzana Mišić iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Iskustvo kod kuće sa bebom tate u EU ređe propuštaju. Švedska se, na primer, razlikuje od ostalih po tome što u njoj i očevi i majke dobijaju jednako porodiljsko odsustvo, odnosno svako po 240 plaćenih dana.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом