Miletići – jedina srpska porodica u selu Opraške

Retki su primeri Srba koji se vraćaju na Kosovo i Metohiju, a gotovo da nema onih koji su se u pokrajinu prvi put doselili posle 1999. godine. To je slučaj četvoročlane porodice Miletić u metohijskom selu Opraške.

Između porušenih kuća i napuštenih imanja živi jedina srpska porodica u selu Opraške nadomak Istoka. Nisu ni starosedeoci, ni povratnici – iz Kruševca su u Metohiju došli pre deset godina.

"Vukla nas je dedovina, nismo hteli da to ostane zapušteno, zaparloženo. Nadali smo se nekoj budućnosti, lepšem životu", kaže Petko Miletić iz sela Opraške.

U takav život su verovali u početku. Ulagali su u plastenike i čuvali šest krava. Dobro su, kažu, živeli od prodaje sira sve dok im nije zapaljeno imanje. Danas žive od socijalne pomoći.

"Trenutno se bavim proizvodnjom sena i deteline, ali kao što vidite, nije ništa prodato. A što me više brine, možda će ove godine nešto otići, ali kako stoje stvari, komšije Albanci odlaze za inostranstvo i gasi se fond", kaže Petko.

Albanci odlaze, a Srbi više i ne svraćaju. Gotovo celu godinu Miletići provode sami.

"Mi smo još relativno mladi. Nedostaje mi da popričam sa nekim, da se nasmejem, da popijem kafu, dobijem neki savet", kaže Snežana Miletić.

Punoj kući raduju se jedino za slavu i Božić. Ali je do ove kuće sve teže doći.

Do sela Opraške stiže se kroz albanske zaseoke makadamskim putem. Najbliža srpska sredina je enkalava Osojane, udaljena četiri kilometra.

"Ako se ovako nastavi, za par godina ni mi nećemo moći da prođemo, jedino samo helikopterom. Bez puta ništa. Jer kad nemaš put, neće niko da dođe, ni ono što imaš ne možeš da prodaš", kaže Snežana.

Najteže je deci koja svakodnevno putuju do škole u Osojanu.

"Ponekad me tata pošalje ili odvede da se igram sa drugarima pošto ovde nemam sa kim", kaže Lazar i dodaje da su mu najbliži drugari u Osojanu.

Dok će deca, kaže domaćin, napustiti selo po završetku škole, on i supruga ostaju dok god budu imali snage.

"Istrajavam što se mora, nemamo drugog izbora, tu smo gde jesmo, sutra i da se predomislim i da odemo u Srbiju – gde ću. Ja 53 godine imam, ko će mene da zaposli", kaže Petko.

U Opraške su se prvi Srbi vratili 2006. godine u tada obnovljenih 13 kuća. Kasnije su izgrađene još dve, ali su u međuvremenu sve napuštene. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом