Gajović: Medijska strategija će kroz javnu raspravu biti unapređena

Državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Aleksandar Gajović izrazio je uverenje da Medijska strategija neće ostati u obliku u kome je sada u fazi Nacrta, već da će kroz javnu raspravu biti unapređena, a da će Ministarstvo svoje mišljenje o tom dokumentu dati kada to od njega bude zatraženo.

Aleksandar Gajović je izjavio da je važnost Medijske strategije predimenzionirana.

Jeste to važan dokument, često sam ga nazivao "medijskim ustavom", ali je on, takav kakav je, manje obavezujući od zakona koje imamo i čija dopuna i izmena tek sledi, istakao je Gajović.

Uzdržao bih se od kritike teksta Nacrta, rekao je Gajović na sednici Radne grupe Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (NKEU) za Poglavlje 10 u Narodnoj skupštini, koja je razmatrala Nacrt strategije razvoja sistema javnog informisanja u Srbiji.

"Svako ima pravo na svoje mišljenje, svoje mišljenje ćemo izraziti u trenutku kad se, kako je u proceduri predviđeno, od Ministarstva zatraži mišljenje, zbog toga ne bih izgovorio nijednu reč kritike", rekao je Gajović.

Dobro je, kako je rekao, da imamo Nacrt i da imamo oko čega da diskutujemo, a videćemo kakav će biti Akcioni plan.

Gajović je dodao da je strateško pitanje javni interes i da veruje da će se iskristalisati kroz javnu raspravu. Javni interes, pravo građana na javno informisanje, jeste Sveti Gral, za njim tragamo i nadamo se da ćemo ga naći, zaključio je Gajović.

Član Radne grupe Stanko Crnobrnja ukazao je da u trenutku dok se radi Medijska strategija, u Srbiji traje migracija sa analognog na digitalne medije, koja to ne prepoznaje.

"Taj novi eko sistem stvoren je haotično bez ozbiljnih regulativa države i sada je ova strategija pokušaj da se nastavi kontinuitet prethodne koja je imala mnogo manjkavosti", rekao je Crnobrnja.

Jedan od elemenata tog kontinuiteta je insistiranje da se država potpuno ukine u vlasništvu medija, a da se istovremeno od države traže značajna sredstva da bi se sufinansirali privatni mediji, naveo je Crnobrnja.

Prema njegovom stavu, trebalo bi ukinuti Regulatornu agenciju za elektronske komunikacije (RATEL) i Regulatorno telo za elektronske medije (REM) i napraviti jedinstveno telo.

Kako je ocenio, startegija ne prepoznaje mnoge "tamne zone" koje bi trebalo urediti da bi mediji najbolje funkcionisali.

Ukazao je i da se strategija ne bavi preduzećem "Emisiona tehnika i veze", koji je strateški sistem, niti multipleksima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом