среда, 06.02.2019, 19:20 -> 20:59
Извор: РТС
Kad je teško – tu je Crveni krst
Crveni krst u Srbiji postoji već 143 godine i danas slavi rođendan. Većina humanitarnih organizacija osniva se zbog određenog projekta – one dođu i odu, a Crveni krst je uvek tu, kaže za RTS prof. dr Dragan Radovanović, predsednik Crvenog krsta Srbije.
Crveni krst Srbije ima 183 lokalne organizacije i dve pokrajinske, sa ukupno 777 profesionalno zaposlenih i 69.453 volontera.
Profesor Radovanović je, gostujući u "Beogradskoj hronici", rekao da se u svetu uspešnost Crvenog krsta meri odnosom broja volontera na jednog profesionalno zaposlenog.
"Smatra se da je Crveni krst koji ima 16 do 20 volontera na jednog zaposlenog vrlo uspešan, a ja sam izračunao da mi imamo 89 volontera na jednog zaposlenog", ističe profesor Radovanović.
Predsednik Crvenog krsta Srbije smatra da to pokazuje kvalitet rada, ali i odnos građana prema toj humanitarnoj organizaciji.
Ukazuje da je svaki kutak Srbije pokriven organizacijama Crvenog krsta, koje žive život svoje lokalne zajednice. Građani mogu da im se obrate, bilo da žele da volontiraju ili da im je potrebna pomoć.
Crveni krst ne daje novac, osim u izuzetnim situacijama kao pre pet godina kada su Srbiju pogodile velike poplave. Tada je, podseća prof. Radovanović, po želji međunarodnih donatora preko Crvenog krsta prebacivan novac za pomoć stanovništvu u ugroženim područjima.
Pomoć se uglavnom sastoji od paketa hrane ili higijene, a u vanrednim situacijama u pitanju je materijal za obnovu.
Profesor Radovanović podseća da Crveni krst ima svoje socijalne programe i da su kategorije jasno definisane. Svi koji su u jednoj kategoriji – moraju da budu zbrinuti, bez diskriminacije.
"Kad god se naprave kriterijumi za dodelu pomoći, onda svi koji se nalaze u okvirima tog kriterijuma moraju da budu jednako tretirani", napominje profesor Radovanović.
Prvi čovek Crvenog krsta Srbije ističe da je naš narod duboko human i da se to vidi po interesovanju volontera, ali i po tome kako se ljudi postave u vanrednim situacijama.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар