Evropske šanse za beogradske mlade umetnike

Jučerašnjim sporazumom o punopravnom članstvu Srbije u programu Erazmus plus, našim obrazovnim institucijama je omogućen pristup svim projektima i korišćenje većih finansijskih sredstava kao i članicama Evropske unije. Sa budžetom od skoro 15 milijardi evra za period od šest godina, Erazmus plus je najveći obrazovni program Evropske unije. Na beogradskom Univerzitetu umetnosti, iako jednom od manjih srpskih univerziteta, trenutno su aktivna tri projekta.

Reč je o projektima Fakulteta muzičke umetnosti "Žan Mone" i programu "Demusis" – za poboljšanje digitalnih kompetencija i preduzetničkih veština akademskih muzičara u Srbiji za kulturno angažovanije društvo. U "Bi open" projektu, Univerzitet umetnosti je partner Novosađana.

Fokus Erazmus plus projekata je na unapređenju obrazovnih programa, nabavku opreme i, najvažnije, razmeni studenata i profesora. U protekle dve godine, Univerzitet umetnosti potpisao je i 30 bilateralnih sporazuma.

Rektor Univerziteta umetnosti dr Mileta Prodanović istakao je da Fakultet muzičke umetnosti ima saradnju sa institucijama u Italiji, kao i sa akademijom "Franc List" u Budimpešti, dok Fakultet likovnih umetnosti i Fakultet primenjenih umetnosti sarađuju sa akademijama u Bratislavi, Krakovu, i Ksianu.

"Samo prošle godine, ako računamo i odlazne i dolazne mobilnosti na ovom Univerzitetu, cifra je nešto preko 150, što je, kada uzmete u obzir ukupan broj studenata na ovom Univerzitetu, a to je oko 2.600, jedna sasvim solidna brojka", ukazuje Vladimir Jovanović iz Fondacije "Tempus".

U Evropskoj uniji nastoje da se za dobijanje zvanja redovnog profesora umesto jednog predaje šest meseci na nekom drugom Univerzitetu.

"Mi ćemo pokrenuti akciju da se svi naši programi akredituju na engleskom, jer je i dalje uslov za doktorske studije na nekim od naših fakulteta poznavanje srpskog jezika", kaže dr Mileta Prodanović.

Važna dimenzija Erazmus plus projekata, kao i najnovijeg "Demusisa", jeste upoznavanje studenata sa tržištem rada.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом