среда, 06.02.2019, 13:15 -> 15:44
Извор: Танјуг, Фонет
Kuburović: Rasprava o revidiranom Nacrtu tek počinje
Ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je da javna rasprava o revidiranju Akcionog plana za Poglavlje 23 danas tek počinje i da zbog toga nema razloga za produženje roka za podnošenje komentara na prvi Narct revidiranog Akcionog plana.
Produženje roka, koji je predviđen za 8. februar, prethodnih dana su tražile pojedine nevladine organizacije i strukovna udruženja.
Kuburović je tim povodom ukazala da će sve sugestije i komentari koji stignu Ministarstvu zaključno sa predviđenim rokom biti razmotrene za unošenje u Nacrt, koji će potom biti prosleđen Evropskoj komisiji na mišljenje.
Po dobijanju mišljenja, plan će biti revidiran u skladu da njim i tek onda će krenuti javna rasprava, navela je Kuburović na prvom prvoj javnoj raspravi o prvom Nacrtu revidiranog Akcionog plana za Poglavlje 23.
Naglasila je da je priprema prvog Nacrta trajala godinu dana, od prošlog februara, kroz sastanke sa svim nosiocima aktivnosti iz Akcionog plana, kojih ima više od 50, kao i kroz bilateralne sastanke sa pojedinačnim organima i institucijama.
Kada je u pitanju budžetiranje predviđenih aktivonsti, Kuburović je ukazala da će taj deo nacrta biti napisan nakon što Ministarstvo pravde dobije komentare i sugestije zainteresovanih strana, ali da će u svakom slučaju biti u Nacrtu koji će ići u Brisel na mišljenje.
Ministarka je ukazala da je nakon skoro tri godine od otvaranja pregovora sa EU došlo vreme da se usklade rokovi prvobitno propisani, neki čak i preambiciozno, kao i da se usklade aktivnosti koje su se dogodile u međuvremenu, kao što je na primer usvajanje Nacionalne strategije za procesuiranje ratnih zločine i tužilačka strategija.
Sa ta dva dokumenta Akcioni plan je dopunjen.
Joksimovićeva o Akcionom planu
Ministarka evropskih integracija Jadranka Joksimović izjavila je da je tokom 2018. godine postignut izuzetno vidljiv napredak u oblasti vladavine prava.
Joksimovićeva je na predstavljanju prvog nacrta revidiranog Akcionog plana za Poglavlje 23 rekla da će implementacijom usvojenog taj napredak biti još vidljiviji.
Objašnjava da je tokom prošle godine sproveden inkluzivan i transparentan proces u vezi sa ustavnim amandmanima, da je usvojeno više značajnih zakona, te da je izrada medijske strategije u finalnoj fazi i da će uskoro biti na javnoj raspravi.
Podsetila je da su Srbija i Crna Gora prve države na koje je primenjen novi obrazac pregovora koji podrazumeva da se u najranijoj fazi otvaraju poglavlja 23 i 24, koja se odnose na vladavinu prava.
Joksimovićeva kaže da je jedan od razloga za kašnjenja u primeni nekih odredbi iz aktuelnog Akcionog plana za Poglavlje 23 upravo činjenica da je bilo manje iskustva sa tom vrstom dokumenata, te podseća da je EK Srbiji dostavila prelazna merila neposedno pre otvaranja Poglavlja 23 i 24, što se dogodilo u julu 2016. godine.
Precizirala je da Nacionalni plan za usvajanje tekovina EU previđa da Srbija do kraja 2021. godine u potpunosti harmonizuje zakonodavstvo sa EU, te da će biti još rada na sprovođenju prelaznih merila, kao i da se očekuje da se uskoro dobiju i merila za zatvaranje poglavlja 23.
Joksimovićeva kaže da je uključivanje svih zainteresovanih strana u proces izrade revidiranog Akcionog plana veoma značajno kako bi se na kredibilan način definisale aktivnosti i okviri za implementaciju, te je dodala da veruje da su nosioci aktivnosti u tom procesu od početka sarađivali sa civilnim društvom.
"Verujem da je debata na eksportskom nivou bila prisutna od početka i trebalo bi da bude zaokružena krajnjom instancom javne debate kada se pripremni nacrt koji će biti poslat Evropskoj komisiji nađe na dnevnom redu", rekla je Joksimovićeva.
Joksimovićeva je ukazala i da su nosioci aktivnosti, u procesu interne analize, sarađivali i sa civilnim društvom.
Miščević: Revizija Akcionog plana dobrovoljan proces
Šefica pregovaračkog tima Srbije u procesu evropskih integracija Tanja Miščević izjavila je da je revizija Akcionog plana za poglavlje 23 u pregovorima sa Evropskom unijom dobrovoljan proces.
"Da li nam je neko postavio rokove? Ne. To je naša odluka i procena da je potrebna revizija", rekla je Miščevićeva na okruglom stolu o reviziji Akcionog plana.
Rekla je da uslovi, u trenutku kada je akcioni plan pisan, nisu isti kao danas, zbog čega je neophodno revidirati taj dokument, a veruje da će to biti inkluzivan proces u kome će se kroz razmenu različitih mišljenja doći do ambicioznog teksta koji je sprovodiv.
Zamenica šefa Delegacije Evropske unije Matea Norčič Štamcar rekla je da zna da su merila iz poglavlja 23 jako zahtevna i da se to poglavlje odnosi na ključne pravosudne institucije, suđenja u razumnom roku i nezavisnost pravosuđa od političkih institucija, kao i da je EU svesna da je teško ostvariti te ciljeve.
Kuburović: Još ima nade da će SB UN raspravljati o KiM
Ministarka pravde Nela Kuburović rekla je da još postoji mogućnost da se sutra u Savetu bezbednosti UN raspravlja o redovnom izveštaju generalnog sekretara UN o situaciji na KiM.
"I dalje postoji nada da ćemo imati priliku da se pojavimo u SB UN i da ukažemo na ono što se dešava na teritoriji KiM", rekla je Kuburovićeva novinarima u Beogradu.
Ona je navela da činjenica da se dan pred sednicu na kojoj je trebalo da se raspravlja o redovnom kvartalnom izveštaju još uvek ne zna da li će se to dogoditi pokazuje da pojedine zemlje članice SB UN nisu principijelne jer ne poštuju dokumente koje su same donele.
"To samo pokazuje da pojedine države nisu principijelne. Bilo je ustanovljeno da se na kvartalnom nivou podnosi izveštaj i raspravlja u SB UN u skladu sa Rezolucijom 1244, u čijem su usvajanju učestvovae i te članice, to pokazuje da ni same ne poštuju ono što su donele", rekla je Kuburović.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар