Kako do kvalitetnijih dnevnih boravaka za decu ometenu u razvoju

Dnevni boravci za osobe sa smetnjama u razvoju, dragoceni su jer u njima kvalitetno provode vreme kroz razne aktivnosti, radnu terapiju i druženje. Znače i njihovim roditeljima jer, dok su im deca u boravku, oni mogu da rade i završavaju druge obaveze. To, međutim, nije slučaj i sa višestruko ometenom decom, jer, kako kažu njihovi roditelji, postojeći boravci nisu prilagođeni njihovoj deci. Već gotovo deceniju pokušavaju da pronađu odgovarajuće rešenje.

Od kada je završio specijalnu školu, pre dve godine dvadesetogodišnji Stefan Vukosavljević gotovo da ne izlazi iz kuće. Vezan je za kolica, ima ozbiljno neurološko oboljenje, slabije vidi i čuje, a ima i povremene epileptične napade.

"Ja njega volim najviše na svetu, dišem kroz njega i za njega, i nije mi težak, ali mama nekad postane dosadna. Njemu ipak trebaju njegovi vršnjaci. Nedostaje nam takva neka aktivnost, meni nedostaje posao, ali to ne treba da znači da Stefan treba da bude u bilo kakvoj instituciji", kaže Stefanova mama Dušica Vukosavljević.

U dnevni boravak ne ide, kaže Dušica, jer nije prilagođen njegovim potrebama.

U Centru za smeštaj i dnevne boravke kažu da im dolaze i takvi korisnici. Rad sa njima, kao i sa svim ostalim korisnicima, planira se već pri prijemu, pošto se proceni kakve su im sposobnosti i interesovanja. Ako je potrebno, određuju im i stalnog pratioca.

"Kod odraslih osoba sa višestrukom ometenošću, posebno kod dece, radi se o kvalitativno novom stanju koje zaista zahteva prilagođavanje specificnih aktivnosti i tretmana. Ali upravo multidisciplinarnom procenom mi svakog korisnika uključujemo u aktivnosti koje odgovaraju njegovim sposobnostima", kaže koordinator stručnog tima Centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoj Milica Jacevski.

Višestruko ometenim osobama, potrebna je i zdravstvena nega, ne samo radna terapija, kažu u Savezu za cerebralnu paralizu, zato već 15 godina pokušavaju da se izbore za odgovarajući boravak.

Ideja je bila da se u sklopu postojećih boravaka formiraju posebne jedinice za tu decu.

"Pošto je to išlo malo sporije, nama je iz grada rečeno još 2008. godine da pokrenemo projekat gde bismo dokazali opravdanost jednog posebnog programa za dnevno zbrinjavanje dece višestruko ometenu u razvoju. Mi smo taj projekat pokrenuli 2008. i još ga realizujemo. U međuvremenu smo licencirali uslugu, ali nismo se pomerili sa mrtve tačke", objašnjava Dilbera Sarajlić iz Saveza za cerebralnu paralizu.

Za rešenje problema potrebno je najpre utvrditi koliko je takve dece. A koči to što roditelji gube nadu i ne žele da podnesu zahtev Centru za socijalni rad. Prema podacima Saveza, od 50 višestruko ometenih osoba, samo njih 15 je podnelo zahtev za dnevni boravak.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом