Kako obezbediti više posla za osobe sa invaliditetom

Krajem prošle godine na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Srbiji je bilo skoro 13.000 nezaposlenih osoba sa invaliditetom. Jedno od 52 licencirana preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom radi u Jagodini, a njihovi radnici angažovani su i u Lazarevcu, Aleksincu i Kragujevcu.

Nekada državni reprezentativac u stonom tenisu, Slobodan Milojković iz Jagodine je posle povrede ostao u kolicima. U firmi "Budućnost pet" sada radi u administraciji. Poslom je više nego zadovoljan.

"Prezadovoljan sam sa poslom i jako je teško doći do posla što se tiče samih osoba sa invaliditetom jer postoje velike predrasude", napominje Slobodan.

I Srđan Milovanović, njegov kolega iz kancelarije, u firmi je od osnivanja. Invaliditet mu je kaže samo motiv više za rad.

"Radim već godinu dana kao pravnik, uglavnom radim javne nabavke, spremam dokumentaciju i tako to", objašnjava Srđan i dodaje da je poslom veoma zadovoljan.

Od četrdesetoro zaposlenih u firmi više od polovine su osobe sa invaliditetom. Rade na poslovima higijene, građevine, ali i u proizvodnim delatnostima. Obuke za nove radnike su stalno u toku, a polaznici brzo dolaze do posla.

Polaznik obuke Dejan Petković nada se da će dobiti posao i to baš u firmi "Budućnost pet".

"Veoma su zainteresovani za posao, što se tiče saradnje, nemamo nikakvih problema sa njima, zaista izvršavaju radne zadatke kako treba,tako da se odlično snalazimo", ističe koordinator obuke Jelena Ristić.

Osobe sa invaliditetom su izuzetno odgovorni i vredni radnici, a država njihovu zaradu subvencioniše do 50 odsto. Za svaki program zapošljavanja neophodna je i saglasnost Ministarstva rada, centra za obrazovanje odraslih i Uprave za bezbednost i zdravlje na radu.

"Planovi za 2019. godinu jesu prokretanje proizvodnje jedne nove delatnosti koja će omogućiti da se do kraja 2019. godine uposli minimum dvadesetak osoba sa invaliditetom. Trenutno smo okupili menadžment, ušli smo u nabavku opreme", kaže Jelica Stamenković iz firme "Budućnost pet".

Iz Ministarstva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i najava da će ove godine preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa inveliditetom dobiti uvećan budžet, što će svakako doprineti da više ljudi iz ove teže upošljive kategorije ostvari svoje pravo na rad.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
11° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса