Softverski inženjering najbitnija privredna grana u budućnosti

Rad u malim grupama, bliska saradnja sa profesorima, programi koji se inoviraju svake godine, dok najbolji akademici rade već tokom studija. To su specifičnosti najmalađeg odseka Elketrotehničkog fakulteta - softverskog inženjerstva koji postoji već petnaest godina.

Kada su pre petnaest godina na Elektrotehničkom fakultetu uveli smer softverskog inženejrstva, mnogi su to smatrali skoro propalom investicijom. Prve godine upisano ih je 42-je.

Danas su svi zapolseni, a četvrtina generacije je u inostranstvu. Dražen je ipak ostao u Beogradu, na matičnom fakultetu.

"Volim da radim sa mladima. Mislim da moramo da ostanemo ovde i da se borimo za nove generacije, jer mislim da je razvoj IT-a vrlo važan za Srbiju i da će to biti najbitnija privredna grana u budućnosti", rekao je Dražen Drašković sa Elektrotehničkog fakulteta.

U poslednje vreme inženjeri najviše odlaze zapravo na doktorske studije pre svega u zapadne zemlje u Švajcarsku ili sjedinjene američke države.

Ove godine softversko inženjerstvo upisalo je četiri i po puta više brucoša nego pri otvaranju odseka. Iskustva diplomaca su pozitivna.

"Završio sam srednju školu u Matematičkoj gimnaziji i nekako prirodan nastavak toga je bilo upisivanje Elektrotehničkog fakulteta. Smatram da jeste teško i zahteva dosta posvećenosti. Jako je bitno naći neku ravnotežu između privatnog života i studiranja", kaže Luka Bulatović student softverskog inženjerstva sa prosekom 10.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta Milo Tomašević rekao je da je bilo teško prilagođavati se stalnim promenama struke jer ovo iako jedna od najmlađih struka, svakako jedna od najdinamičnijih. Prema njenim rečima, da bi ostali u vrhu, i da bi bili kompetentni sa svojim znanjem, moraju da se prilagođavaju.

Trenutno je aktuelna reakreditacija, pa će se na fakultetu truditi da ona odrazi kretanja u nauci i struci.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом