Rizična operacija spasilaca u starom kopu

U subotu posle podne, u jamu starog borskog kopa upao je desetogodišnji dečak M. A. On je najpre zbrinut u borskoj bolnici, a potom zbog teških povreda glave prebačen u Urgentni centar Beograd. Kako je RTS-u rečeno, njegovo zdravstveno stanje danas je stabilno i dečak je prebačen u Tiršovu. Spasilački tim sektora za vanredne situacije u Boru, reagovao je brzo i stručno.

Izuzetno opasne ivice borskog kopa, urušavaju se bez najave i tu je zabranjeno kretanje. Borski rudnik je više puta postavljao ogradu od žice, ali bi svaki put ta ograda bila uklonjena.

Za decu iz divljeg naselja na ivici kopa, kop je kao dvorište i oni dolaze često. Dečak se skotrljao, i nađen je na trećini visine starog kopa.

Pripreme za izvlačenje zbog rastresite zemlje, bile su komplikovane.

Saša Barbulović iz tima za spasavanje iz ruševina Vatrogasno-spasilačke jedinice Bor objašnjava da su oko drveta stavili anker, izvukli sidrište, stavili uže, šapu, koturaljku.

"Preko tog sistema spustili smo uže od 200 metara dole, korito je bilo vezano za to uže, preko tog sistema je išlo izvlačenje", priča Barbulović.

Takve akcije su rizik i za spasioce.

"Imali smo u jednom trenutku čak odrone, pa sam legao, maltene preko deteta, da bih ga zaštitio svojom kacigom i svojim telom", naveo je Barbulović.

Uz sve opasnosti, kod ovakve evakuacije je vrlo važno, da se se žrtva brzo i bezbedno izvuče.

"Od same dojave, spasavanja dečaka i smeštanja u vozilo hitne pomoći, proteklo je nekih sat i po vremena. Za takvu vrstu intervencije, to je izuzetno brzo", rekao je Ivan Janković, komandant Vatrogasno-spasilačkog bataljona Bor.

Spasiocima su u izvlačenju dečaka pomagali planinari i speleolozi. Stanovnici ovog divljeg naselja, imaju loša iskustva na starom rudarskom kopu u Boru.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом