Više novca za lečenje dece u inostranstvu u 2019. godini

Najteže bolesti ne zaobilaze ni najmlađe, tako da ima dece koja i praznike, pa i ovaj Badnji dan i Božić moraju da provedu u bolnici. Kada su mogućnosti za lečenje u zemlji iscrpljene, pomoć dobijaju u inostranstvu. Na taj način, za četiri i po godine, o trošku države lečeno je 1.975 dece, za šta je izdvojeno 23 miliona evra. U 2019. je za lečenje u inostranstvu izdvijeno 465 miliona dinara. Vladislav Vukomanović, član Komisije i Nadzornog odbora za upućivanje dece na lečenje u inostranstvo o trošku Budžetskog fonda, kaže za RTS da je najvažniji dokument prilikom podnošenja zahteva za lečenje dece u inostranstvu mišljenje konzilijuma referentne zdravstvene ustanove.

Petar Petrović iz Brusa ima 16 godina i vratio se sa lečenja u Italiji. Intervencija je uspela i ne mora da ima transplantaciju jetre. Adis Liniča koja ima 12 godina iz Novog Pazara pobedio je leukemiju, a šestogodišnja Rada Maslarević išla je na operaciju srca u Atinu. To su samo neka od dece koja su lečena u inostranstvu i koja su dobila bitku za život.

Vladislav Vukomanović iz Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i detata "Dr Vukan Čupić" kaže da je u 2018. godini odobreno 55 zahteva za upućivanje dece na lečenje u inostranstvo i još 76 u otkrivanju metaboličkih i genetskih bolesti za dijagnostičke procedure.

"Ono što je ohrabrujuće je da postoji trend povećanja odobrenih zahteva za lečenje u inostranstvu što ukazuje pre svega na bolju informisanost kako u okviru zdravstvenog sistema, tako i na bolju informisanost građana, što je neophodan uslov da bi se dostigao veći broj lečenja bolesne dece u inostranstvu", rekao je Vukomanović u Jutarnjem dnevniku RTS-a.

Ističe da je prilikom podnošenja zahteva Budžetskom fondu za lečenje dece u inostranstvu neophodno podneti osnovni dokument, a to je mišljenje konzilijuma referentne zdravstvene ustanove na osnovu čijeg predloga se dete upućuje na lečenje u inostranstvu.

"Taj osnovni dokument se upućuje u Budžetski fond uz dokumentaciju u kojoj bolnici se planira lečenje, koji je datum prijema i koliki su troškovi lečenja", objašnjava Vukomanović.

Kako kaže, postoji veliki entuzijuzam kod članova lekarske komisije da se, u periodu od dva do tri dana od stizanja zahteva, sastanu i donesu uglavnom pozitivnu ocenu.

Za četiri godine više od 2.000 dece na lečenju u inostranstvu 

Srbija nije imala budžetski fond za lečenje dece u inostranstvu do pre četiri i po godine godine, otkad je više od 2.000 dece otišlo na lečenje u inostranstvo.

Broj odlazaka dece zahvaljujući Budžetskom fondu se od 2010. godine povećao kada je 40 dece otišlo na lečenje u inostranstvo, dok je 2017. godine o trošku države na lečenje otišlo 614 dece.

"Određeni broj zdravstvenih oboljenja iz različitih razloga ne mogu da se leče u Srbiji – bilo da je to nedostizanje još uvek maksimalnog nivoa zdravstvene zaštite, a nekada i zbog toga što su neka oboljenja mnogo retka i lečenje se vrši u određenim centrima u Evropi", napominje Vukomanović.

Ističe i da jee veoma važan dolazak inostranih stručnjaka u Srbiju.

"Ove godine lekar iz Rusije je došao u Univerzitetsku dečiju kliniku, uradio je nekoliko hirurških intervencija i nekoliko važnih konsultacija", podseća Vukomanović.

Očekuje da će se sa informisanošću zdravstvenih radnika i građana dostići maksimalan broj dece kojima je potrebno lečenje u inostranstvu i koji će otići.

"Osnovni uslov za odlazak u inostranstvo, koji treba da znaju svi, je da ta oboljenja ne mogu da se leče u Srbiji", napominje Vukomanović.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 15. april 2025.
14° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom