Reporteri bez granica: Sloboda medija u sve većoj opasnosti

U 2018. godini 63 novinara je izgubilo život dok su obavljali posao, a sloboda medija je u sve većoj opasnosti, pokazuju izveštaji Komiteta za zaštitu novinara i Reportera bez granica.

Obe organizacije upozoravaju da je u ovoj godini porastao i broj novinara koji su oteti ili uhapšeni dok su obavljali svoj posao, preneo je Glas Amerike.

Devetoro novinara poginulo je u napadu bombaša samoubice Islamske države u Avganistanu u aprilu, koji se sam predstavljao kao novinar.

U redakciju dnevnika Kapital gazet u Merilendu, u junu je upao naoružani muškarac i ubio petoro lokalnih novinara. Kolumnista Vašington posta Džamal Kašogi ubijen je u konzulatu Saudijske Arabije u Turskoj u oktobru.

Od kidnapovanja i ubistava, do privođenja, pretnje novinarima sve su češce a eksperti kažu da je vreme za uzbunu.

"Novinari u demokratskim zemljama su ugroženi, pa i reporteri u zemljama bez konflikta plaćaju danak za svoje izveštavanje", kaže Margo Juen iz Reportera bez granica.

Podaci ove organizacije pokazuju da je najmanje 63 novinara ubijeno u 2018. godini, a najopasnije zemlje za novinare su Avganistan, Sirija i Meksiko.

Hapšenja novinara su takođe u porastu. Komitet za zaštitu novinara navodi da je u Kini, Turskoj i Egiptu uhapšena polovina od ukupnog broja novinara koji su u zatvoru. Zatvorske kazne u trajanju od sedam godina izrečene su reporterima Rojtersa u Mjanmaru.

"Oni su otkrili ratni zločin. Onda su uhapšeni, optuženi da su ukrali dokumenta, što nije tačno, i u nameštenom sudskom procesu, osuđeni. To su novinari koji su u svojoj zemlji, izveštavajući o svojoj vladi, upali u nevolju", kaže Robert Mahoni iz Komiteta za zaštitu novinara.

I retorika predsednika SAD Donalda Trampa protiv medija, samo daje legitimitet i ostalim državnicima koji napadaju novinare, prenosi VOA.

"Samim etiketiranjem lažnih vesti, on kaže da ti novinari nisu pravi, kad kaže da nisu u pravu, svrstava ih na drugu stranu istorije. A kad kaže da su oni neprijatelji naroda, u stvari tvrdi da je on sam narod, a ako njega kritikuju, kritikuju i vas", ocenjuje Tom Rozental iz američkog insituta za medije.

Poverenje u medije u SAD je na najnižem nivou, što je za neke iliustracija globalne erozije medijskih sloboda.

Ipak ima i dobrih vesti, na primer u Etiopiji. Otkad je novi premijer Abij Ahmed sproveo demokratske reforme, nijedan novinar nije uhapšen prvi put posle 14 godina.

"Došlo je do promena u režimima nekih zemalja kao što su Ekvador, Južna Koreja i Gambija koje su zabeležile neka pobošljanja u našem indeksu Medijskih sloboda u svetu", naglašava Margo Juen.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње