Registracija internet domena na 13 jezika nacionalnih manjina

Registar Nacionalnog internet domena Srbije omogućio je registrovanje više od 100 hiljada internet domena sa RS ili ćiriličnim SRB znakom. Za deset godina rada, unapređena je i infrastruktura, izrađen novi softver za registraciju, a postigli su i da se domeni mogu registrovatri na jezicima trinaest nacionalnih manjina.

Manjine sada mogu da popularizuju nacionalne jezike koristeći čestrdestjedno slovo latinice, a neki od njih, nemaju ovu mogućnost ni u svom nacionalnom internet registru. U Savetu makedonske nacionalne manjine ističu da je Srbija prva država van Makedonije, koja je Makedonski jezik i pismo uvela u nacionalni domen.

"Svetsko društvo pisaca (PEN) više godina unazad upozorava da više desetina jezika na nivou jedne godine nestane iz upotrebe u svetu, tako da je ovo značajno za očuvanje ne samo našeg identiteta, nego našeg jezika, pre svega", ističe predsednik makedonskog Nacionalnog Saveta Borče Veličkovski. 

Grupa stručnjaka koja je dve i po godine radila na uvođenju nacionalnih pisama manjina u srpski domen obišla je sve savete nacionalnih manjina, registrovane u Skupštini Srbije. Saradnja je bila uspešna i svi saveti su im dali podatke iz svojih pisama.

"Nešto je bilo presudno da su ljudi prepoznali moć interneta i moć organizovanog nastupa na internetu. Ako svi govorimo o digitalizaciji na najvišem nivou, i državnom i u životu, mislim da je to put i način da se to radi dobro, kvalitetno, efikasno", član radne grupe RNIDS Mirko Marković. 

Pored slova iz srpskog, nazivi .RS domena moći će da sadrže i slova iz albanskog, bošnjačkog, hrvatskog, češkog, nemačkog, crnogorskog, rumunskog, romskog, slovačkog, slovenačkog, vlaškog i mađarskog jezika. 

Emil Lulić iz Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine kaže da je to još jedan vid mogućnosti da pokažu kulturnu posebnost i jezik na način da upotrebe i one karaktere sa akcentima koji su u mađarskom jeziku i alfabetu prisutni.

Do petog marta sledeće godine nazive postojećih sajtova, manjine će moći da prebace na svoj jezik, a posle tog datuma i u okviru ćiriličkog SRB domena počeće registracija naziva sa proširenim setom ćiriličkih slova, iz pisama bugarskog, makedonskog, ruskog, rusinskog, ukrajinskog i vlaškog jezika.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом