Ideja vredna nagrade – biopolimerna folija

Biopolimerna folija, koja bi trebalo da služi kao ambalaža za proizvode za svakodnevnu upotrebu, proglašena je najboljim rešenjem mladih naučnika i istraživača u Srbiji na konkursu koji je organizovao nemački BASF. To je ideja studenata Tehnološko-metalurškog fakulteta Ive Barbulović, Aleksandre Mitrić i Nemanje Stojanovića. Dobili su stipendije od po pola miliona dinara.

Najbolje ideje ove godine ne čekaju Deda Mraza. One idu ispred vremena, pa im tako stižu i nagrade. Mladi doktorandi ponudili su rešenja za ekološke probleme. Mogu kamen da pretvore u papir i poručuju da nije sve što se baci otpad.

"Ideja je samo da se deo tog kamena zameni pepelom koji nastaje u termoelektranama. Ideja je da se jednim udarcem ubiju dve muve. Rešavamo se otpada, a dobijemo proizvod boljeg kvaliteta", objašnjava Đorđe Cvjetinović, doktorand fizičke hemije.

Takmičenje je prilika inovatorima i da obezbede finansiranje svojih projekata.

"Ovo je bila jedinstvena prilika da se mladi ljudi okupe na nivou Srbije i da, osim što se takmiče za određenu sumu novca, da se udruže i razmenjuju ideje na kojima rade", ukazuje koordinatorka radionica "Otvorena vrata" Hemijskog fakulteta Jelena Dragojlović.

Dobra ideja je ključna za posao – to dobro znaju velike kompanije, a, kažu, među 18 projekata srpskih naučnika ima potencijala.

"To su mladi naučnici koji imaju sjajne ideje, važno je podržati ovakve startapove, oni pomažu i malim i srednjim preduzećima koji su nosioci ekonomije jedne države", kaže Tomas Harbeshuber, potpredsednik "BASF"-a za Jugoistočnu Evropu.

Zato države poput Izraela i Finske davno prestale da štede na početnicima. Rizik da tek jedan od sto uspe se isplati. A da ih što više skupe na jednom mestu u Helsinkiju npr. organizuju svetska takmičenja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом