Srpski i albanski učenici bujanovačkih škola složno o problemima sredine

Koordinaciono telo za Preševo, Bujanovac i Medveđu formirano je decembra 2000. godine kako bi radilo na smirivanju međuetničkih tenzija i zaustavljanju oružanih sukoba. Za 18 godina u infrastrukturne i razvojne projekte u tri opštine Vlada je uložila 35 miliona evra, a međunarodna zajednica još 95 miliona evra. Ove godine u centru pažnje su učenici osnovnih i srednjih škola.

Vodič na četiri jezika, srpskom, albanskom, romskom i engleskom, pripremali su učenici bujanovačkih škola, izdvojili omiljena mesta za druženje i razgovor, kulinarske specijalitete i poručuju da je najbolji za život grad u kome se različitost prepoznaje kao bogatstvo.

Učenik Dijart Idrizi kaže da je bilo zanimljivo i da je stekao mnogo prijatelja. "Naučili smo ih neke albanske reči", dodaje Idrizi.

"Smeta nam što smo podeljeni po nacionalnosti, bilo bi divno da se svi družimo zajedno, bez obzira koje smo nacionalnosti", napominje Dunja Pavlović.

Nedostaje im klizalište, fabrika, semafor, akva-park, zoološki vrt. Svesni su ekoloških problema, bez obzira na to kako ga nazivali – smeće, brlog ili đubre, svima smeta.

"Kao drugi problem navode nedostatak sadržaja za mlade, ali ne toliko da nemaju šta da rade, nego da nemaju šta zajedno da rade", ukazuje Ivana Bogićević Lek iz Grupe 484.

Služba Koordinacionog tela sa Grupom 484, uz podršku Pestaloci dečje fondacije iz Švajcarske dve godine realizuje projekat ‚"Naš grad - naše škole". Obuhvaćeno je više stotina dece iz gradskih i seoskih sredina.

"Oni su veoma jasno i glasno rekli – mi želimo da živimo zajedno, mi želimo da živimo u slobodi, mi želimo da se ne delimo, mi želimo da budemo sastavni deo Evrope i sastavni deo sveta", kaže predsednik Koordinacionog tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu Zoran Stanković

Ulagano je 18 godina u infrastrukturu Preševa, Bujanovca i Medveđe, privrednici su dobijali podsticajna sredstva, studenti i srednjoškolci stipendije. Izgrađen je Ekonomski fakultet u Bujanovcu, a u Preševu vanbolničko porodilište.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом