Svaki peti par u Srbiji ima problem sa sterilitetom

U Srbiji zabrinjavajuća statistika – svaki peti par ima problem sa sterilitetom i ne može da se ostvari u ulozi roditelja. Država finansira tri pokušaja vantelesne oplodnje za žene do 42 godine starosti. Da bi tu mogućnost imalo što više građana, odnedavno je u punom kapacitetu počeo da radi Centar za biomedicinski potpomognutu oplodnju u Kliničkom centru u Kragujevcu.

Prva trudnoća u kragujevačkom Centru za biomedicinski potpomognutu oplodnju, potvrđena je pre tri meseca. Do danas, oko 320 parova iz Centralne Srbijem prošlo je reviziju u toj ustanovi i upućeno na dalje lečenje.

"Mi smo se projektovali na otprilike 150 do 170 parova na godišnjem nivou. To će zavisiti da li će kapaciteti biti veći, to ćemo videti, kakvo bude interesovanje", objašnjava direktor KC Kragujevac Predrag Sazdanović.

Šesti državni centar za vantelesnu oplodnju, opremljen je najsavremenijim, aparatima, po standardima Uprave za biomedicinu. Tim lekara embriologa, biologa, medicinskih sestara, prošao je obuku u zemlji inostranstvu.

"Naša klinika može da parira sa drugim vodećim svetskim klinikama, tako da zadovoljavamo sve standarde, što se tiče samog procesa vantelesne oplodnje", kaže biolog u Centru za BMPO u Kragujevcu Aleksandra Stojanović.

Ovde se radi kompletna procedura od ispitivanja do vantelesne oplodnje. Od nove godine, u planu je zamrzavanje embriona i jajnih ćelija. Procene su da u Srbiji, svaki šesti par ima problem sa začećem.

Podjednako su zastupljeni ženski i muški sterilitet.

"Još jedanput apel, nemojte da gubite vreme. Ako ne dođe do spontanog začeća u roku od godinu, godinu i po dana, potražite odmah pomoć ginekologa akušera", direktor KC Kragujevac.

Prva beba "iz epruvete", rođena je pre 40 godina, do danas oko osam miliona ljudi. Jedno od najhumanijih dostignuća u savremenoj medicini, kroz Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji donosi nam niz novina. U toku je izrada pravilnika, kako bi počele da se primenjuju i olakšaju uslove za vantelesnu oplodnju.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
15° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса