Srbija punopravni član Erazmus plusa, više sredstava za fakultete

Erazmus plus je najveći program Evropske unije za saradnju u obrazovanju, obuci i programima za mlade. Od ovog konkursnog roka Srbija učestvuje u programu prvi put kao punopravni član, što znači da neće biti nikakvih ograničenja i da će biti dostupna veća sredstva.

Od početka Erazmus plus programa, Srbija je prva u regionu Zapadnog Balkana po broju odobrenih projekata. U međunarodnoj razmeni učestvovalo je pet i po hiljada profesora, istraživača, studenata, a tri hiljade stranaca učilo je u Srbiji.

Naš projekat je "plej lerning ol tugeder". Išli smo u Švedsku na univerzitet u Geteborgu i slušali smo kurs na temu učenja i igranja i sada primenjujemo to u svojoj praksi u vrtićima, navodi pedagog Predškolske ustanove Čukarica Tijana Bogovac.

Prodekan Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Julijana Vučo smatra da je razmena odlična prilika i da se pojačaju i podrže slavističke katedre u Evropi.

Od 2001. godine za Tempus i Erazmus programe Srbija je dobila više od sto miliona evra.

Upraviteljica Fondacije Tempus Marija Filipović Ožegović ističe da srpske visokoškolske ustanove učestvuju u 12 novih projekata.

Po broju projekata u kojima učestvuju čak prevazilaze i neke veoma ugledne članice Evropske unije kao što su Nemačka i Austrija. Definitivno postoji kapacitet i verujem da će to biti iskorišćeno u narednom periodu, navodi Filipović Ožegovićeva.

Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčić Štamcar smatra pozitivnim to što će Srbija u 2019. godini dobiti status programske zemlje u Erazmus plusu. To znači da će se mogućnosti sredstava i sudelovanja povećati, ističe Norčić Štamcarova.

To znači, objašnjavaju u resornim ministarstvima, da će naše obrazovne ustanove moći da učestvuju u svim segmentima programa i kao koordinatori i partneri sa najrazvijenijim zemljama Evrope, na svim nivoima obrazovanja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом