Ima li dovoljno mesta za beskućnike u Beogradu?

Pre nekoliko dana u javnost je dospeo snimak starice koja leži na ulici u blizini Kliničkog centra u Beogradu, zbog čega je Sekretarijat za socijalnu zaštitu hitno reagovao i naložio vanrednu inspekcijsku kontrolu Prihvatilišta za stare i odrasle u Kumodraškoj ulici. To je ujedno i povod da proverimo da li u prihvatilištima ima dovoljno mesta za sve.

Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku u Srbiji živi više od 18.000 beskućnika.

Neki od njih za RTS kažu da nemaju drugi izbor i krov nad glavom. Spavaju napolju i po hladnom vvrmenu.

Sa Ismetom i Borislavom u Prihvatilištu su još 104 korisnika. Oni koji se od ulice nisu umorili, na nju se često vraćaju. U Srbiji im to još nije zabranjeno, ali da su u susednoj Mađarskoj, bili bi kažnjeni.

"Mislim da je to jako rigidan stav mađarske vlade i niko od nas ne bira da bude nesrećan, da bude na ulici, da bude bez novca, da bude bez hrane, da strepi svaki dan i svaku noć, da prosto strahuje od nekih osoba koje ih mogu povrediti. Tako da mislim da takva vrsta kazne nije dobra i da mnoge stvari mogu ipak na lepši način da se izregulišu", kaže Nevena Nikić Simatović iz Prohvatilišta za stra i odrasla lica.

Prema nezvaničnim podacima, u Budimpešti živi oko 30.000 beskućnika. Na prenoćište može da računa tek trećina. Ni u Beogradu nema mesta za sve koji bi da se tokom noći sklone sa ulice. Broj beskućnika, prema podacima Gradske uprave u Beogradu raste, a tokom godine oko 4.300 korisnika dobije pomoć.

"Beograd misli o tome i u narednom periodu mi ćemo otvoriti i par dnevnih skloništa u gradu Beogradu. To je ono što je potrebno, znači sem prihvatilišta za odrasla i stara lica koji je osnovni tip socijalne zaštite radićemo na tome da se otvore i dnevna skloništa po uzoru na druge evropske gradove kako bi i teritorijalno imali rasprostranjen sistem socijalne zaštite koji će pokriti ceo grad Beograd", kaće Sandra Pantelić, načelnica Gradske uprave Beograda.

Ne raste broj beskućnika samo kod nas. U Evropskoj uniji ih je 3,3 miliona - najviše ih ima u Nemačkoj i Francuskoj, a najmanje u skandinavskim zemljama.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње