Kako je izgledao boemski život u kraljevskoj banji

Boemska, kraljevska, lekovita. Sve su to epiteti kojima se Banja Koviljača opisivala za vreme Kraljevine. U Koviljaču se tada nije dolazilo samo zbog sumporovite vode i blata, već i zbog bogatog kulturnog i društvenog života u kome su svoje mesto pronalazili kraljevi, ministri, trgovci, ali i viđeni ljudi tog vremena.

U Banji Koviljači za vreme Kraljevine nije se samo lečilo telo u toplim lekovitim kupkama, već i duh u brojnim banjskim kafanama.

U novoj knjizi o istoriji čuvenog lečilišta, zabeleženo je da su restorani i kafane tada otvarani i kraj Drine, puta, železničke stanice, a čuveni hotel Podrinje bio je mesto gde se slušala opera i džez, i u kojem je za elitne goste uvek bio spreman meni sa posebnim jelima.

"Pacijenti su ostajali do ranih jutarnjih časova u brojnim kafanama, u salama, i onda su u povratku ka svojim bolničkim sobama susretali doktore koji su kretali na posao, u nekom momentu gosti su okretali glavu na jednu stranu, doktori na drugu, niko nikog nije video", ističe Vladimir Vulović, autor knjige "Banja Koviljača - čuvena sa svoje lekovitosti i romantike".

Takvim načinom života bili su zadovoljni i gosti i domaćini. Koliko su kafane u Koviljači u to vreme bile popularne svedoči i podatak da je i policijski komesar svoju kancelariju imao u okviru kafane "Jadar", kao i anegdota da su zbog velikog posla konobari restorana "Tri česme" često gledali u nebo i prizivali kišu da rasteraju goste.

Boemski život u Kraljevskoj banji vodili su između ostalih i Rade Drainac, Dobrica Milutinović i Branislav Nušić.

"Branislav Nušić je 1928. godine organizovao do tada jedan od najvećih karnevala u Kraljevini, ali eto desila se jedna nezgoda da je naišla velika oluja i da su gosti morali pod hitno da se sklone. On je uveo goste u hotel ‘Podrinje‘ i nije dozvolio da čitav događaj propadne nego ih je svojim šaljivim monolozima uveseljavao čitavo veče", dodaje Vladimir Vulović.

U pomenutoj knjizi zabeleženo je i da je društveni život u Banji Koviljači za vreme Kraljevine bio toliko zanimljiv da su o njemu svakodnevno izveštavale i dnevne novine.

Posetioci koji su planirali da dođu u Banju Koviljaču između ostalog mogli su da saznaju i kakve su vremenske prilike tog dana u Koviljači, ali i kakvo je stanje na putevima koji vode do Kraljevske banje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
10° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса