Jedan inspektor na 1.500 preduzeća – rezultati ipak vidljivi

Smanjuje se broj "radnika na crno" – na to ukazuju rezultati Inspekcije rada. Uz povećan broj kontrola, za devet meseci ove godine otkriveno je za 43 odsto radnika manje nego u istom periodu prošle godine. U isto vreme, za 16 odsto porastao je broj otkrivenih firmi koje su u potpunosti radile na crno.

Inspektori iz Šapca, a gradilište u Beogradu – i to ono sa koga su radnici pre mesec dana pobegli čim su inspektori kročili. Sada je drugačije, poslovođa firme "Građevinar" d. o. o. Srđan Stojiljković objašnjava da je investitor njihovu firmu angažovao pre dvadesetak dana.

Na konstataciju inspekcije da ugovori o radu treba da budu na mestu rada, odgovara da imaju sve papire, ali da nemaju uslove da ih tu drže.

Ugovori su odnekud stigli, u rekordnom roku.

"Na prvi pogled, prema broju ugovora... mi ćemo sad sesti da pogledamo detaljnije, ali mislim da rada na crno nema", kaže Danilo Nedeljković iz Inspekcije rada Mačvanskog okruga.

I to se uklapa u trend. Za devet meseci inspektori su zatekli oko 12.900 zaposlenih bez papira. 

"Ove godine smo, što je dobro, otkrili manje lica koja rade na crno nego za isti period prošle godine, za 3.500 je manje u ovom periodu", rekao je direktor Inspektorata za rad Stevan Đurović.

Tome je doprinela izmena zakona krajem prošle godine, po kojoj radnik od prvog dana mora da bude prijavljen, a njegov ugovor na mestu gde obavlja delatnost.

Od 40 republičkih inspekcija, samo dve imaju optimalan broj zaposlenih. Po evropskim standardima, jedan inspektor ide na manje od 800 stanovnika. U Srbiji, recimo, samo u nadležnosti jednog inspektora rada je hiljadu i po, ne stanovnika, već preduzeća.

Sa istim brojem inspektora, za devet meseci ove godine Inspekcija rada obavila je više kontrola nego u čitavoj prošloj godini. Nadležni kažu da je ključ dobrih rezultata u organizaciji posla.

"Niko ne zna kad će gde ko da se pojavi. Čak ni ja ne odlučujem o tome gde će se inspekcija pojaviti, to odlučuje direktor. Idemo po gradovima, po mestima, povratne inspekcije opet idu u druge. Unutrašnja kontrola radi svoj deo posla", rekao je ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević.

Da poslodavci koji nameravaju da održe poslovanje svoje radnike sada prijavljuju češće nego ranije, ukazuje i podatak da se među otkrivenim "radnicima na crno" smanjuje broj onih sa kojima se tek tada zasniva radni odnos. U ovoj godini, na taj način zaposleno je deset odsto radnika manje nego prošle godine.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 24. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом