Od hraniteljskih porodica i domova do posla, težak i neizvestan put

Gotovo 7.000 dece u Srbiji je smešteno u hraniteljske porodice i domove za decu bez roditeljske brige. Godišnje, oko pedesetoro mladih ljudi u Beogradu napušta domove. Na nivou Srbije, broj je dvostruko veći. Proveravali smo kako se snalaze kada izađu iz sistema socijalne zaštite.

Put koji je prošao, nije bio lak. Od kad zna za sebe, živeo je u domu. Prvo se zaposlio, a posle još jedne godine provedene u domu, "stao je na svoje noge". Nakon 25 godina, promenio je adresu.

"Najteže mi je palo zato što sam toliki period proveo u domu, teško mi je bilo da se odviknem od puno dece, puno zaposlenih koji su radili tamo sa nama: Godinu dana mi je trebalo da se odviknem", kaže Jovica Maksimović.

Od samostalnosti se plaši svaki treći štićenik doma. Problemi nastaju kada treba da ga napuste. Tu im pomaže udruženje mladih koji su takvu promenu osetili na sopstvenoj koži.

"Dešava se to da mladi koji izlaze ne samo iz domova već i iz hraniteljskih porodica često nisu dobro povezani sa okolinom i lokalnom zajednicom i ne znaju ponekad kome da se obrate što se tiče posla, traženja stana i slično", kaže Ilijana Kladar iz Udruženja "Moj krug".

Pripreme za izlazak iz sistema počinju odmah po ulasku, pojašnjavaju u domu. Pronalaženje posla je jedan od prioriteta.

"Nacionalnim planom akcije za zapošljavanje je predviđeno da svi oni koji su uzrasta do 30 godina, a nisu dobili posao, imaju mogućnost prioriteta prilikom zapošljavanja", rekao je Zoran Milačić, direktor Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine iz Zvečanske.

Iako imaju pomoć države, često im, kao i mnogim drugim mladima, nedostaju znanje i veštine za određeni posao.

"Trebalo bi razviti veći broj usluga za mlade koji napuštaju brigu, zato što nekako nisu prepoznati kao ciljna grupa za koju se kreiraju usluge. Odatle moramo da krenemo. Da se prepozna ciljna grupa, da se posebne usluge namene upravo ovoj ciljnoj grupi jer, nekako se čini da su u sistemu zanemareni", kaže Marija Nijemčević, saradnica za razvoj i implementaciju programa "Jaki mladi".

U Srbiji živi oko šest hiljada osamsto dece bez roditeljskog staranja, od toga devet stotina mladih uzrasta od 18 do 26 godina.

Da bi se statistika promenila, radi se na tome da deca ostanu u porodicama. Nadležni kažu da će novi Zakon o socijalnoj zaštiti, koji je u pripremi, pružiti veću podršku biološkoj porodici.

Broj komentara 1

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 29. mart 2025.
12° C

Komentari

Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom
Predmeti od onixa
Unikatni ukrasi od oniksa