Nemački recept na požeški način, kako zaposliti mlade u rodnom gradu

U potrazi za poslom mnogo mladih napušta zemlju, a oni iz manjih sredina odlaze u veće gradove u zemlji. Da bi to zaustavili, Požežani su prepisali nemački recept: privrednici još u srednjoj školi kroz dualno obrazovanje i stipendije vezuju decu za firmu i za sredinu u kojoj su rođeni.

Školski drugovi Milojko i Aleksandar bili su među prvim stipendistima požeškog preduzeća u kojem su po svršetku srednje škole odmah dobili posao.

"Jednostavno nisam razmišljao o nastavku daljeg školovanja. Iskreno, svidelo mi se ovde i to je to", kaže radnik "Inmold plasta" Milojko Ivanović iz Požege. 

Njegov kolega Aleksandar Erić napominje da u Požegi može da se živi i pristojno radi.

"Može da se radi i sa srednjom školom, samo treba praksa i dosta upornosti, truda i rada i sve će doći na svoje", smatra radnik "Inmold plasta" Aleksandar Erić. 

Od stotinak stipendista u prethodnih sedam godina, tridesetak se zaposlilo u preduzeću u kojem su sticali praksu. Stefan se ove godine, nakon mature, odmah zaposlio i vezao budućnost za svoj grad.

"Svi teže ka tim firmama u inostranstvu, jer svi pričaju da je tamo bolje, ali i u našoj zemlji imaju firme koje su dobre kao i u inostranstvu", kaže radnik "Inmold plasta" Stefan Varagić iz Požege.

Na konkurs za 30 novih stipendista, ove godine rekodni broj prijavljenih učenika Tehničke škole, čak petina.

Ipak, šansu za stipendiju dobiće oni koji budu shvatili sve prednosti dualnog obrazovanja.

"Imaju odgovarajući program po kome se radi i taj program moraju da savladaju i na taj način sebe oblikuju. Pored toga, ono što je deci najzanimljivije jeste džeparac. On opet zavisi od njih samih, koliko su ažurni i koliko revnosno rade taj svoj posao, koliko ga kvalitetno obavljaju i koliko su redovni na praksi", objašnjava glavni mentor praktične nastave Tomislav Miletić.

Stipendija obuhvata i brojne sportske aktivnosti, stručne ekskurzije i van zemlje. Među stipendistima je i nekoliko budućih inženjera koji će po završetku fakulteta karijeru graditi u rodnom gradu.

Čvrste poslovne veze sa nemačkim privrednicima uticale su da ovo srpsko preduzeće primeni njihov recept uspeha. Profit je bitan, ali je mnogo važnije što se na ovaj način unapređuje i razvija lokalna zajednica.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом