Kad probodeno srce ponovo zakuca

Mladić koji je dovezen u Urgentni centar sa povredama pet organa i ubodnom ranom na srcu oporavlja se posle gotovo neverovatnog poduhvata lekara, koji su brzom intervencijom uspeli da mu spasu život. Pacijent je dobro, ali lekari će imati još dosta posla jer je reč o neuobičajenim i veoma teškim povredama, kaže za RTS dr Dušan Jovanović, zamenik direktora Urgentnog centra. Rana na srcu bila je duga šest do sedam centimetara.

Jednim ubodom, mladić je zadobio povrede pet organa – slezine, želuca, jetre, dijafragme i na kraju srca. Rez je bio mali, a povrede ogromne.

Zamenik direktora Urgentnog centra Kliničkog centra Srbije dr Dušan Jovanović rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da se on prvi put u karijeri susreo sa takvim slučajem. Kolege – pet do deset puta.

Pacijent je imao malu ubodnu ranu na grudnom košu, ali je njegovo opšte stanje bilo nesrazmerno loše. Mladić je umirao.

Dr Jovanović ističe da su odmah pozvali kardiohirurga i da je u roku od dvadeset minuta počela operacija. Operaciju na srcu izveo je načelnik Intenzivne nege kardiohirurgije Dragan Cvetković.

"Srce je bilo u svojoj ovojnici potpuno u krvi i krvnom koagulumu, što ga je u stvari i spaslo da ne dođe do iskrvarenja. Povreda na srcu je bila posekotina u dužini od šest do sedam santimetara, od toga je jedan i po santimetar bila povreda gde je srce bilo otvoreno i bila je presečena jedna arterija koja ishranjuje srčani zid", objašnjava dr Jovanović.

Nakon što je sanirana povreda na srcu, hirurzi su zbrinuli i ostale organe.

Situacija, kaže, jeste bila dramatična, ali ukazuje da to i jesu stvari zbog kojih postoji Urgentni centar.

Još jednom ukazuje da veliki problem za sve zaposlene u toj ustanovi predstavlja to što dolazi mnogo pacijenata koji nisu za Urgentni centar.

"Urgentni centar nije za one kojima se vrti u glavi ili imaju blago povišen pritisak, oni treba da se jave svom domu zdravlja ili kliničko-bolničkom centru", napominje dr Jovanović.

Pre nekoliko meseci započeta je i kompletna rekonstrukcija Urgentnog centra – prva od osnivanja. Zgrada je izgrađena još 1903. godine, a crep je poslednji put menjan pre 60 godina.

Pored renoviranja, najavljeno je i proširenje kapaciteta.

"Napravljene su dve operacione sale, potpuno nove, za transplantaciju, dve mikrohirurške sale su potpuno renovirane, a sada se proširuje odeljenje transplantacija", navodi dr Jovanović.

Proteklog vikenda u Urgentnom centru su obavljene četiri transplantacije – srca, jetre i dva bubrega. Pacijenti su, kako kaže dr Jovanović, dobro i stabilno.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. април 2025.
2° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом