Uvid u poreske obaveze na jednom mestu od nove godine

Srbija uvodi red u oporezivanje imovine. Od Nove godine, svi građani i firme na samo jednom internet portalu imaće elektronski uvid u svoje poreske obaveze. Ovih dana mnoge lokalne samouprave sređuju dokumentaciju i prebacuju podatake o tome ko šta ima i na šta plaća porez u centralni sistem.

Još se po Srbiji popisuje ko je šta preko noći dozidao, i ko plaća, a ko izegava porez, u nastojanju da se konačno formira kompletna evidencija o poreskim obveznicima. Još jedan zahtevan posao – da se svi podaci sa lokala sada sliju u centralu, u Data centar u Beogradu.

"To veoma znači i građanima i privredi i državi jer ćemo prvi put ukucavanjem JMBG broja ili PIB-a za pravna lica dobiti podatke o, recimo, porezu na imovinu na teritoriji celokupne Republike Srbije", ističe direktor Kancelarije za IT tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović.

Svetlana Jovanović iz tima za uvođenje E-uprave Vlade Srbije ukazuje da bi Kancelarija za e-upravu trebalo da omogući da na jedan klik svi građani u Republici Srbiji mogu podatke o svojim poreskim obavezama da vide na jednom mestu.

Nedostaci, poput plaćanja prve rate poreza pre nego što stigne rešenje, podstakli su švajcarsku Vladu da pomogne da se sistem pojednostavi.

"Građanin može preko interneta da vidi svoje dugove ne samo u jednoj opštini, nego u svim opštinama u Srbiji, znači ako ima vikendicu na Zlatiboru a živi u Čačku onda će imati te dve stvari i moći će perspektivno i da uplati preko interneta", objašnjava Aleksander Grunauer, šef Projekta "Reforma poreza na imovinu".

A kakvi smo u plaćanju poreza?

Načelnica Poreske uprave u Kragujevcu Slavica Đinđić kaže da Kragujevčani porez 50 odsto plaćaju redovno. "Pedeset odsto je napravilo dugove neplaćanjem dugi niz godina", kaže Đinđićeva.

U srcu Šumadije prosek bolji nego u državi gde svako peto domaćinstvo ne plaća porez. Lokalna administracija veruje da će digitalizacija naplatu uvećati, a smanjiti brdo papira o poreskim obveznicima koje svakodnevno razmenjuju državni organi.

Violeta Nićiforović iz Sektretarijata za javne prihode Grada Beograda rekla je da je "dopisivanje" veliki administrativni teret, dok Snežana Miljević iz Poreske administracije u Vrnjačkoj Banji očekuje mnogo lakši obračun poreza na imovinu.

Ostaje autonomija u naplati poreza, koji se po opštinama razlikuje. Uvođenje reda u poreski sistem deo je reforme katastra.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 01. april 2025.
7° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom