понедељак, 01.10.2018, 12:00 -> 12:15
Извор: РТС
Borba za potomstvo, 400.000 parova ima problem sa začećem
Istraživanja pokazuju da oko 400.000 parova u Srbiji ima problem sa začećem, a stručnjaci prognoziraju da će se za 20 godina, broj beba začetih vantelesnom oplodnjom, povećati za oko 60 odsto. U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti održan je 12. simpozijum pod nazivom "Humana reprodukcija i genetika uticaj na potomstvo".
Na blizance Stefana i Novaka su čekali deset godina. Zahvaljujući vantelesnoj oplodnji ispunila im se životna želja.
"Zahvaljujući medicini i novim dostignućima postati roditelj više nije tako nemoguće", kažu Miomira i Dalibor Đorđević.
Od 1978. godine rođeno je između šest i osam miliona beba iz epruvete.
"Mislim da su ovakva zbivanja kao što je ova konferencija jako bitna kako bismo danas skrenuli pažnju na ovaj problem u čitavoj Evropi i kako bismo pomogli da osobe koje se bave ovom tematikom mogu da pruže pomoć parovima koji imaju probleme sa neplodnošću", kaže prof. dr Roj Farkason.
Prof. dr Hazn Salam navodi da je cilj da se poveća stopa uspešnosti postupaka jer je prošlo 40 godina otkako se sprovodi.
Broj stanovnika smanjen za 700.000
Rezultati u Srbiji su poražavajući, pokazuju istraživanja.
Nebojša Radunović, predsednik odbora SANU za humanu reprodukciju, kaže da je za 25 godina broj stanovnika u Srbiji, samo na osnovu prirodnog priraštaja, smanjen za 700.000.
"U Srbiji 400.000 parova ima problem sa začećem i kada se skupe svi ti elementi normalno je da imamo želju, kao strukovna organizacija da organizujemo ovakve sastanke", rekao je Radunović.
Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku, ukazuje da je potpomognuta oplodnja jedan od važnih ciljeva.
"Znanje o reproduktivnom zdravlju i biomedicinski potpomognuta oplodnja sa aspekta strategije za podsticanje razvoja predstavljaju vrlo značajan cilj naše države. Vlada Srbije je vrlo zainteresovana da sa akademskom zajednicom, nevladinim sektorom i svakim čovekom ove zemlje radi na ovom pitanju", rekla je Đukić Dejanovićeva.
Za porast nataliteta neophodno je stalno usavršavanje stručnjaka. Međutim, sa simpozijuma poručuju da je najvažnije da parovi koji se bore sa neplodnošću – ne odustaju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар