Pojanje budućih bogoslova u Prizrenu

Jedna od najstarijih pravoslavnih škola na Balkanu, Bogoslovija Svetih Kirila i Metodija u Prizrenu, primila je osmu generaciju budućih bogoslova. Tako je sada u Bogosloviji 51 učenik, a u Prizrenu sedamdeset Srba. Na bogosluženja odlaze u Episkopski hram Svetog Đorđa iz 19. veka, a o velikim praznicima i u druge svetinje.

U Dušanovom gradu se iz obnovljenog zdanja Sime Andrejevića Igumanova i drugih zdanja koje su albanski silnici palili i rušili po dolasku misije Ujedinjenih nacija ponovo čuje pojanje budućih bogoslova. Tu su smešteni sa profesorima i imaju sve uslove za rad.

"Jeste situacija malo drugačija od drugih Bogoslovija, ali ipak mi osetimo neku slobodu, koliko god da to zvuči neobično", kaže Mateja Rakić iz Beograda, učenik Bogoslovije Svetih Kirila i Metodija u Prizrenu.

Bogoslovija u multinacionalnom gradu na obodu Metohije osnovana je daleke 1871. godine. Mnoge važne ličnosti iz crkvenog života završile su je ili su bili njeni profesori. Među njima su i Njegova svetost patrijarh Pavle i 45. naslednik Save Nemanjića, sadašnji patrijarh Irinej. Za značajna dostignuća u radu ovoj duhovnoj školi, koja je kroz vreme delila sudbinu naroda, Srpska pravoslavna crkva dodelila je Orden Svetog Save prvog reda.

"Mi ih učimo tome da poštujući sebe, svoju veru, uče se podjednako da poštuju i druge ljude i tuđu veru i njihova verska osećanja", ističe jeromonah Isidor, zamenik rektora Bogoslovije Svetih Kirila i Metodija u Prizrenu.

Prizren je jedini grad u ovom delu Balkana koji ima deset srednjovekovnih svetinja. Zadužbinu kralja Milutina koja je 2006. upisana u Uneskov registar dobara sveta. Manastir Svetih arhangela, zadužbinu cara Dušana.

"Nisam znao da su te viševekovne srpske crkve i manastiri napadani. O tome bi trebalo da se mnogo više zna, jer je Metohija, njeno nasleđe, veoma bitno za evropsku kulturu. To mora da se čuje i na zapadu u Engleskoj, Škotskoj, Velikoj Britaniji", smatra prof. dr Rob Davidson, stručnjak za turizam iz Londona.

Zvona Svetih arhangela i drugih prizrenskih svetinja svedočanstvo su života Srba na ovim prostorima. Ostaje nada da će oglasiti i povratak potomaka pravoslavaca, kojih je do juna 1999. u Prizrenu bilo dvanaest hiljada.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом