Novi ekološki izum na deponiji obrenovačke termoelektrane

Na deponiji obrenovačke termolektane "Nikola Tesla - B" montiran je novi sistem trasporta i istakanja pepela direktno u jezero. Zahvaljujući rešenju naših stručnjaka, razvejavanje pepela sa deponije svedeno je na minimalne količine.

Površina jezera zahvata 70 posto deponije. Novi ponton za istakanje pepela i šljake, koju proizvodi TENT -B, doseže do sredine jezera, gde je ekipa RTS-a stigla katamaranom i čamcem za dvadesetak minuta. Pepeo, koji se trasportuje tim cevovodom, istače se na tri mesta, a potom taloži u jezeru.

"Novi projekt je važan iz razloga što do sada nismo imali mogućnost da ravnomerno zapunjavamo deponiju. Sve do sada što je rađeno, rađeno je sa strane nasipa a sada zapunjavamo dponiju iz smog jezera. Ovo rešenje doprinosi boljoj odbrani od vetra", rekao je Milan Milodanović, inženjer tehnologije na Deponiji pepela TENT - B. 

Novi sistem deponovanja pepela ispunjava ekloše standrade jer sprečava razvejavanje pepla. A inspekcijski nadzor je stalan.

Goran Đotunović, poslovođa u Deponiji pepela kaže da je deponija najveća u Evropi i najuređenija na Balkanu.

Kako kaže, dokaz tome je da u poslednjih pet godina nisu imali ni jednu prijavu građana za razvejavanje pepela.

U jezeru dubokom 10 metara do sada su se nataložila dva metra pepela. Cevi pontona se pomeraju levo i desno što omogućava ravnomerno taloženje.

Milodanović kaže da je sam projekt uradio Rudarski institut iz Beograda. "Mi smo po njihovim uputstvima izradili pontonski cevovod u dužini od 550 metara. Novi projekat je proizvod domaće pameti", istakao je Milodanović.

Nova tehnologija odlaganja pepela ovde na deponiji montiran je pre dva meseca i u ovoj eksperimentalnoj fazi pokazala se kao idealno rešenje u letnjim uslovima. Svoj rad treba da potvrdi i u zimskom periodu. Stručnjaci Rudarskog istituta ne očekuju probleme ni ako jezero zaledi.

Na deponiji radi 30 ljudi. Neki ne kriju da se po ovim vrućinama i okupaju u jezeru kažu, pepeo je dobar za kosu. Inače, deponija se prostire na 800 hektara, dve kasete su aktivne, a 200 hektara treće kasete je zelena oaza, okružena topolama jer pepeo u nju nije istakan.

"Ona je sada neka vrsta staništa za prtičiji i životinjski svet. Prisutno je dosta vrsta ptica i divljači upošte, imaju prostranstvo, slobodu i hranu", rekao je Đotunović.

U EPS-u planiraju da isti projekat odlaganja pepela urade i na deponiji kostolačkih termoelektrana.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 01. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње