Počelo obeležavanje 600 godina manastira Manasija

U Manastiru Manasiji počelo je obeležavanje šest vekova od postojanja ove monumentalne srednjevekovne zadužbine despota Stefana Lazarevića. Manasija je još od srednjeg veka bila duhovni i kulturni centar Srba, a poslednjih godina manastirski kompleks značajno je obnovljen.

Poslednja vladarska zadužbina srednjevekovne Srbije zamišljena je kao manastirska tvrđava sposobna za odbranu, sa jedinstvenim sistemom kula i bedema. Biser srednjovekovne arhitekture je i crkva Svete Trojice, a ono što ovaj manastir izdvaja od drugih je i nekadašnja "Resavska škola", čuvena prepisivačka radionica.

"Volim ovde da dođem, za mene je ovo savršeno mesto. Nestvarno je da i posle šest vekova ovoliko puno ljudi privlači da dođe ovde i da poseti ovu veliku svetinju", kažu posetioci.

Manastir "Resava", kako ga još zovu, bio je kroz vekove i izvor snage srpskog naroda, a duhovni i kulturni hram ostao je do danas.

"Mi smo mali narod, održalo nas je jedinstvo kroz čitavu istoriju. To će nas i danas održati i ubuduće ako budemo jedinstveni, neposvađani, nepodeljeni, neomrženi. Imamo mnogo onih koji nas ne vole ali je za nas najbitnije i najvažnije da imamo ljubav božiju", kaže patrijarh srpski gospodin Irinej.

Kroz vekove uništavan, impozantan manastirski kompleks u nekoliko navrata je detaljno rekonstruisan, pa se tako sada stepeništem može i na najvišu Despotovu kulu koja ima pet spratova. Poslednjih godina radove su finansirali ministarstvo kulture, opština Despotovac i kabinet predsednika Srbije sa oko 80 miliona dinara.

"Šest vekova je velika tradicija i za zemlje koje nisu imali toliko ratova i razaranja u svojoj istoriji. Mi moramo kao Ministarstvo kulture ali i čitavo društvo da se snažno borimo za zaštitu kulturnog nasleđa, jer imamo šta da štitimo, imamo čime da se ponosimo", naglašava ministar Vladan Vukosavljević.

Manasija je danas ženski manastir u koji vernici dolaze da se poklone  moštima despota Stefana Lazarevića čiju su grobnicu arheolozi otkrili tokom radova 2006. godine ali i uživaju u jedinstvenim srednjevekovnim freskama. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. март 2025.
12° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса