Za novu školsku godinu četiri udžbenika na romskom jeziku

Zavod za izdavanje udžbenika u Beogradu objavio je četiri udžbenika za decu Rome. Knjige su pisane na romskom jeziku a namenjene su učenicima romske nacionalnosti koji žele da uče taj jezik. Udžbenike je odobrilo Ministarstvo prosvete. Od prvog septembra moći će da ga uči 2.800 đaka u 79 osnovnih škola.

Četrdesetosmogodišnji učitelj Zvezdan Romić deci u OŠ "Predrag Devedžić" u Vranjskoj banji predaje romski jezik godinu dana. Inače, inženjer je tehnologije koji se na Filološkom fakultetu usavršavao za sadašnji posao. Devedesetsedmero dece koja žele da uče na romskom jeziku rasporedio je u pet grupa.

"Svaki učitelj se snalazi kako zna i ume da ispuni plan i program. Snalazimo se tako što koristimo razne skripte neke udžbenike koji su se ranije koristili i internet kao sredstvo", kaže Zvezdan Ramić, učitelj romskog jezika sa elementima nacionalne kulture.

Od nove školske godine osnovcima koji izaberu da uče romski jezik, ali i nastavnicima, posao treba da olakšaju četiri nova udžbenika - bukvar, slikovnica, čitanka sa elementima nacionalne kulture za treći i četvrti razred.

"Naravno da je to od izuzetne važnosti jer zahvaljujući tim udžbenicima deca mogu da uoče razlike između srpskog i romskog jer notobene rosmko ima osam padeža. Imaju reči konkretne, konkretno gradivo i konkretni čas ", kaže autor knjige Rajko Rajić.

Od pre tri godine romaki jezik sa elemntima romske kulture je izborni predmet.

"Imali smo s jedne strane sertifikaciju nastavnika s druge strane rad na izradi prvih udžbenika samu standardizaciju romskog jezika sve se to radi sa romskim nacionalnim savetom", navodi Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

Nameće se i pitanje da li učenje romskog pomaže integraciji ili segregaciji.

"Nije ideja uvođenja manjinskih jezika sa elemetima nacionalne kulture da se jedni od drugih odvajamo i ne razumemo, naprotiv ideja je da i dalje izučavamo srpski jezik ali s druge strane nacionale manjine ne treba da zaborave svoju kulturu tradiciju a država im to omogućava", kaže Paunovićeva.

Srbija se 2003. godine, kada je ušla u Savet Evrope, obavezala na poštovanje prava nacionalnih manjina. Učenje na maternjem jeziku samo je jedno od brojnih prava. Podaci Kancelarije za manjiska prava govore da sve više romske dece završi osnovnu školu, a rezultate počinju da daju i afirmativne akcije za srednju školu i fakultete uvedene 2005. godine. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом